מנורה שניתנה לכנסת במתנה מהמשלחת האוסטרית
מנורה שניתנה לכנסת במתנה מהמשלחת האוסטריתצילום: פוטו אמקה

מרכז המבקרים בכנסת מזמין את הציבור הרחב לסיור חנוכה חווייתי בעקבות המנורות והכדים במשכן הכנסת. מנורות שהגיעו מקצוות תבל, כדים עתיקים וסביבון מיוחד יחכו לאורחים שיגיעו לביקור בכנסת בחג האורים.

במסגרת הסיור יפגשו המבקרים את המנורות שמתחבאות בין מסדרונות הכנסת וגם כאלה שזוכות לתצוגה חד פעמית לאחר שהתקבל אישור מיוחד להוציא אותם ממחסן המתנות במשכן.

חלק מהמנורות שיוצגו למבקרים עשו את כל הדרך אל הכנסת מאוסטריה, רומניה, רוסיה ואפילו מנורת ברונזה עם עיטורי בית המקדש, שהגיעה ארצה מארגנטינה בדרך מרתקת - כאשר גם זהות האמן שיצר אותה לא היתה ידועה במשך שנים רבות.

גולת הכותרת של הסיור היא מנורת הכנסת המפורסמת הניצבת בגן הוורדים. המנורה, שניתנה כמתנה מבריטניה בשנות החמישים של המאה הקודמת, יצרה מחלוקת בשל הימצאותם של פסלי בני אדם וחיות על גוף המנורה. רק לאחרונה התגלה מסמך הפשרה שכתב הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג ולפיו לא יופיעו במנורה דמויות מהנצרות ויתווספו לה שני קנים, שכן במנורה המקורית היו רק חמישה. האמן אלקן בנו ביצע את התיקונים וכך הוצבה המנורה בבית פרומין ובהמשך עברה למשכן הנוכחי, כשהיא מתנשאת לגובה של חמישה מטרים.

המשתתפים בסיור יזכו לשמוע על הסיפור מאחורי בחירת סמל המדינה ויגלו מה היו ההצעות המפתיעות ששלחו בימי הקמת המדינה, ילדים בני גילם.

הסיור, שמיועד למשפחות עם ילדים בגילי גן חובה ובית ספר יסודי, יכלול גם היכרות עם משכן הכנסת והסבר על החקיקה והדמוקרטיה בישראל. המשפחות יזכו לשמוע על חוקים שמאירים את הדרך למדינת ישראל, שתציין בקרוב 75 שנות עצמאות. את הסיור ילווה סביבון מיוחד שיפעיל את המשתתפים עם משימות, סיפורים וחידות, ובסופו יחלק שי קטן לכל אחד מהם.

ד"ר משה פוקסמן שעל, מנהל אגף חוויה, מוזיאון ותוכן בכנסת: "פעילות יוצאת דופן מחכה לאורחים הצעירים במשכן הכנסת בחג האורים. הכנסת ממשיכה לחשוף בפני הציבור הרחב את העושר התרבותי החבוי בין כותלי המשכן וההגעה אל הכנסת בזמן חופשת החנוכה היא חוויה שמחה במיוחד".

הסיורים יתקיימו בשעות הבוקר/צהרים בתאריכים הבאים: 20.12, 25.12, 26.12. משך הסיור כשעה ורבע.
יש להירשם מראש דרך מוקד ההזמנות של מרכז המבקרים בדוא"ל: [email protected]