שריפת החנות בגאולה
שריפת החנות בגאולהצילום: תיעוד מבצעי כב"ה מחוז ירושלים

המשטרה פענחה את מקרה הצתת חנות הסלולר בשכונת גאולה בירושלים. היום הוגשה הצהרת תובע נגד החשוד ובימים הקרובים צפויה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום.

במשטרה מציינים כי בעקבות השריפה נגרם לחנות ולתכולתה נזק כבד המוערך במאות אלפי שקלים לבעל החנות, וכבר מחקירה ראשונית של חוקרי המשטרה והזיהוי הפלילי בזירה- עלה החשד כי מדובר בהצתה מכוונת.

במסגרת החקירה התברר כי ההצתה בוצעה על ידי מספר חשודים שהגיעו למקום לפנות בוקר והציתו את החנות באמצעות חומר דליק כחלק ממאבק אלים ועברייני של קיצונים בבעלי חנויות הסלולר באזור ובכלל.

לפני כחודש וחצי עצרה המשטרה חשוד במעורבותו במעשה, ובשבוע שעבר עצרו שוטרי מחוז ירושלים את החשוד המרכזי בהצתת החנות. החשוד, 34 תושב בית שמש, שהיה בבריחה מאז המקרה, נעצר בביתו ונלקח לחקירה במרחב ציון.

מהחקירה עולה כי המעשה בוצע על רקע אידאולוגי נוכח התנגדות החשוד לממכר מכשירים סלולרים שאינם כשרים לפי דעתו. את המעשה ביצע כשהוא רעול פנים, זאת אחרי שהגיע לאזור לצורך סליחות, ולאחריו נמלט מהמקום. מעצרו של החשוד הוארך בבימ"ש מעת לעת ובהתאם לצרכי החקירה.

ראש צוות החקירה אורן נגרדוברות המשטרה

עוד מציינים במשטרה כי מאז מעצר החשוד המרכזי, שוטרי מחוז ירושלים התמודדו עם הפרות סדר והתפרעויות אלימות במרכז ירושלים ובבית שמש בגלל מעצר החשוד. יצויין כי הפרות סדר אלו גרמו ביום חמישי בלילה לפציעתה הקשה של אישה, אימא לאחד-עשר ילדים, זאת בעקבות פח שדורדר לעבר ברחוב- מקרה הנמצא בחקירה בימים אלו.

עם סיום החקירה ביל"פ ציון וגיבוש תשתית ראייתית נגד החשוד במעשה ההצתה, היום הוגשה נגדו כאמור הצהרת תובע ומעצרו הוארך ב-4 ימים נוספים עד ליום שישי הקרוב. בימים הקרובים צפויה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום. במקביל ממשיכה המשטרה בחקירת מעורבותם של חשודים נוספים.

יצחק דרעי, בעלי חנות 'פון כשר' הממוקמת בשכונת גאולה בירושלים, קיבל יומיים לפני יום הכיפורים הודעה על כך שחנותו עולה בלהבות. הוא מיהר להגיע למקום בו עמדה החנות וגילה שנשרפה כליל.

בראיון לערוץ 7 הוא מספר על המאבק שלו נגד קבוצת עסקנים שדורשת ממנו תשלום פרוטקשן עבור תעודת כשרות שתקנה לו שקט מהפגנות של קיצונים והשחתת הרכוש.

"לפני שנתיים וחצי הגיע אלי אדם לחנות שרצה לבדוק האם המכשירים כשרים והחליט שהחנות לא כשרה לפי טעמו. משם החלו הפגנות, החרמות ואחר כך התפתחו דברים נוספים. אף אחד לא חלם שזה יגיע לכדי שריפה. אני מפחד גם על החיים שלי, כי אין לדעת להיכן זה יכול להוביל הלאה", מספר דרעי.

הוא מסביר שבעסק שלו לא היה ניתן להשיג סמארטפונים או כל מכשיר עם אינטרנט, רק מכשירי סלולר מותאמים למגזר החרדי ללא אינטרנט כלל. אך לדבריו, את העסקנים זה לא עניין והם דרשו ממנו בכל זאת לשלם להם על תעודת כשרות.

לדבריו, דרישת העסקנים לא מסתיימת רק בתעודת כשרות, הם דורשים גם להפוך למשווקים הבלעדיים של מכשירי סלולר לחנות.

"הם רוצים שתהיה תעודה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת. כדי לקבל תעודה צריך לשלם עשרת אלפים שקלים פיקדון ולקנות מכשירים מהם ביוקר, שעולים לי אצל הספק הרבה יותר זול. אם אקנה דרכם אצטרך להעלות מחירים", מוסיף דרעי.

יתרה מזאת, יצחק מספר כי הוא ערך סקר בין לקוחותיו שהסבירו לו כי אותם מעניין שיהיה מכשיר טוב ובלי אינטרנט, פחות שמים דגש על סוג הכשרות.