עמיחי אליהו ויוסי דגן
עמיחי אליהו ויוסי דגןצילום: דוברות

חבר הכנסת הרב עמיחי אליהו (עוצמה יהודית) שיושבע היום (ה') לתפקיד שר המורשת בממשלת ישראל, קיים קודם להשבעתו סיור עבודה ראשון בגן הלאומי שומרון העתיקה (סבסטיה) יחד עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

במהלך הסיור ביקרו דגן וח"כ אליהו בגן הלאומי בשומרון העתיקה, בירת מלכות ישראל, במתחם הסנאט והעמודים העתיקים מימי בית ראשון, ובתיאטרון הענק של הורדוס בימי בית שני.

במהלך הסיור הציג דגן לח"כ אליהו את ההרס והביזה באתר המורשת, שביצעו פורעים ערבים מהרשות הפלשתינית וכן בניה בלתי חוקית שמבצעת הרשות על העתיקות בגן הלאומי.

לפני מספר חודשים הגיעו עשרות פלשתינים למבצע ראווה של השתלטות בגן הלאומי שומרון העתיקה. במהלך המבצע הם ביצעו מה שהגדירו "שיפוץ", שבמסגרתו הרסו במכוון עתיקות. כמו כן, בצמוד לאתר הגן הלאומי הפורעים בנו על העתיקות תורן ענק ותלו עליו דגל אש"ף, כמו גם דגלים נוספים ברחבי האתר.

"זכות גדולה לפתוח את הסיורים שלנו כאן במקום הזה העתיק, שבו אליהו הסתובב'', אמר ח"כ אליהו. ''הנביאים, המלכים, אתה מרגיש מצד אחד גאווה גדולה, מצד שני כואב הלב שהחרפה הזו נשדדת ונרמסת".

עוד הוסיף אליהו: "יש כאן דגלים של פלסטין, אנשים מוחקים לנו את ההיסטוריה. אני רוצה לומר - מי שלא מחובר לעבר שלו ההווה שלו דל, והעתיד שלו לוט בערפל, כמו שאמר יגאל אלון. אנו חייבים להעמיק את החיבור לשורשים שלנו, אנחנו צריכים לחיות את זה להתרגש מזה. אנו חייבים למחוק את החרפה הזאת שקורת מסביב לטובתינו ולטובת הדורות הבאים לתפארת מדינת ישראל".

ראש המועצה דגן האשים: "ממשלת ישראל הפקירה את אתרי המורשת החשובים ביותר של העם היהודי. לא ייתכן שבלב ליבה של מדינת ישראל יגיעו פורעים וישחיתו את ההיסטוריה של העם היהודי. מדובר בפיגוע במורשת ישראל. לנגד עינינו מוחקים לנו את העבר, ההיסטוריה והמורשת. זו תהיה בכייה לדורות".

דגן הדגיש בפני השר למורשת המיועד כי על הממשלה החדשה להביא סוף לדבר: "אני מברך את השר שבחר לקיים את סיורו הראשון כאן. המצב בשומרון העתיקה הוא חרפה לאומית, סומך עליך שתהפוך את הקערה''.