בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

לאורך השנה וחצי של ממשלת בנט־לפיד זעמו באופוזיציה על כך שהשניים העבירו כ־30 מיליארד שקלים לסיעת רע"מ לטובת החברה הערבית. ואולם, ימים אחדים לאחר הקמת ממשלת הימין מתברר שראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להעביר למגזר אותו סכום בדיוק.

במהלך המשא ומתן הקואליציוני דרש נתניהו את העברת הרשות לפיתוח כלכלי במגזר הערבי מהמשרד לשוויון חברתי למשרד ראש הממשלה.

בכך ביקש למנוע את העברת תקציב הרשות, כ־30 מיליארד שקלים, לסמוטריץ', לבן גביר או לחרדים. כעת ברור מדוע עשה זאת - כדי לשלוט בהעברת הכספים לציבור הערבי.

נזכיר כי בשבתו באופוזיציה יצא נתניהו לא פעם נגד העברת המיליארדים לערבים. אחרי אישור תקציב המדינה אמר: "הממשלה מעלה מסים כדי לתת 50 מיליארד שקלים למנסור עבאס".

במהלך המשא ומתן בין הליכוד ליהדות התורה בשבועות האחרונים טענו גורמים שנכחו בפגישות המשא ומתן כי נתניהו אמר שמנסור עבאס קיבל רק חלק קטן מאוד מהסכום שהובטח לו בממשלה הקודמת.

בחדשות 12 דווח כי יריב לוין, שמנהל את המו"מ מטעם הליכוד, ביקש מהנציגים החרדים להתפשר, אלא שאחד מהם השיב בתגובה כי אין להם סיבה להתפשר, הרי גם מנסור עבאס קיבל בממשלה הקודמת 53 מיליארד דולר. על הדברים הללו השיב נתניהו, לפי גורמים שנכחו בחדר: בפועל עבאס קיבל רק שני מיליארד.

במשך כל הקמפיין של הליכוד חזרו חברי המפלגה ונתניהו בפרט על העברת המיליארדים לעבאס. נציין עם זאת, כי גם 53 מיליארד השקלים שלכאורה הובטחו לעבאס לא הועברו מיד, אלא היו חלק מתכנית חומש שנועדה לאפשר פיתוח וסיוע למגזר הערבי.

בליכוד טענו שהדברים לא נאמרו.