בנק הפועלים
בנק הפועליםצילום: פלאש 90

בנק הפועלים הודיע היום (ראשון) כי יספוג את עליית הריבית הבאה של בנק ישראל הצפויה להתפרסם מחר - ויסייע ללקוחות העלולים להתקשות בתשלומי המשכנתא שלהם - כך שגובה ההחזר החודשי שלהם במסלול הפריים לא יושפע מעליית הריבית הזו וריבית הפריים תישאר עבורם בשיעור של 4.75% בשלב זה.

בבנק מציינים כי המהלך יתבצע במידה ותעלה הריבית וללא קשר לגובה עליית הריבית עליה צפוי להכריז בנק ישראל מחר. בנוסף, המהלך תקף למשך שנה למעל עשרת אלפים לקוחות בעלי משכנתא קיימת בבנק הכוללת מסלול פריים (ומתייחס אליו בלבד), העונים על כל הקריטריונים הבאים:

ללקוחות קיים נכס אחד המשועבד לבנק בגין המשכנתא, שיעור המימון הינו מעל 60%, ההחזר החודשי היה נמוך מ-5000 ש"ח (נכון ל-1.4.22, בטרם החלו עליות הריביות האחרונות), ההחזר החודשי הכולל התייקר (מאז 1.4.22) בסכום של למעלה מ-400 ש"ח בחודש, ההלוואה משולמת ללא פיגורים.

על פי בדיקת הבנק, קריטריונים אלה מתייחסים ללקוחות המחזיקים דירה ראשונה עם משכנתא ממוצעת (ובכלל זה זוגות צעירים שרכשו דירה ראשונה) – אשר הושפעו במידה רבה יותר מעליית הריבית. ללקוחות אלה, השינוי יחול באופן אוטומטי והם יקבלו הודעה מהבנק בנושא.

המהלך מצטרף לפתרונות נוספים שמעניק הבנק ללקוחותיו, כדוגמת היוזמה עליה הכריז הבנק בחודש נובמבר האחרון - במסגרתה הוא מאפשר ללקוחות המעוניינים בכך להאריך את תקופת מסלול הפריים בהלוואה לדיור שלהם, תוך שמירה על יתר תנאי מסלול ההלוואה המקוריים – וזאת כדי לסייע ללקוחות ולהפחית את ההחזר החודשי במסלול זה, בכפוף לתנאי השירות.

מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר: "כבנק המוביל את המערכת הבנקאית בישראל קיבלנו החלטה לצאת במהלך יזום חסר תקדים ולהקפיא את עליית הריבית למעל עשרת אלפים לקוחות שלהערכתנו ספגו את ההתייקרויות הגבוהות ביותר בתקופה האחרונה. אנו קשובים לקשיי לקוחותינו וגאים להיות הראשונים במערכת הבנקאית היוצאים במהלך זה. אנו נמשיך ללכת לקראת לקוחותינו ולספק להם פתרונות נוספים בהמשך".

בהודעת הבנק נכתב כי ההטבה הינה ביחס לעליית הריבית הקרובה הצפויה מחר בלבד לתקופה של עד 31.12.23. "ככל שיהיו העלאות ריבית נוספות בתקופה הנ"ל, מעבר לעליית ריבית זו, הן תחולנה על ההחזר החודשי", נמסר.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "אני מברך על הודעת בנק הפועלים שלא יעלה את הריבית הצפויה ואני קורא לכל הבנקים לנהוג כך ולא להעלות את הריבית שמכבידה על הלווים. אמשיך ולא ארפה לפעול בעניין לטובת האזרחים כולם".