שלמה מלט
שלמה מלטצילום: חוננו

במלאות שנתיים להרג הנער אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי, מתפרסמת עדות נוספת במסגרת סדרת 'עדויות ימ"ר ש"י' של ארגון חוננו.

שלמה מלט, נער גבעות בעברו, מספר על חיפוש משפיל שעבר יחד עם חבריו בקור הכבד ומספר "כשאתה נער גבעות אתה סוג של שקוף. אין לך זכויות".

במהלך הסרטון מספר מלט, צלם במקצועו וכאמור נער גבעות לשעבר, כיצד בזכות צילום פשוט בטלפון שהייתה לו באותו התקופה, נוקיה c2, הוא הצליח יחד עם ארגון חוננו להביא לפיטוריו של השוטר שהטריד אותו ואת חבריו תוך שבזמן חיפוש הוא החל למשש את גופם, כולל במקומות מוצנעים.

מלט מתאר: "בסוף שנת 2017 בצומת שילה, בסביבות 12 בלילה, עמדנו בטרמפיאדה אני ועוד שני חברים. הגיע רכב של שוטרים, עצר בכביש במקום שמסכן את התנועה. ידעתי מניסיון העבר שדבר ראשון כשרואים שוטר צריך להוציא מצלמה, כי שוטר זה דבר ממש לא צפוי ואי אפשר לדעת עם איזה קריזה הוא יבוא היום. אז הוצאתי מצלמת נוקיה C2 קטנה, פשוטה שהייתה לי והתחלתי לצלם בחושך".

"בצילום רואים שהשוטר מבקש לעשות עלינו חיפוש. שאלנו למה הרי זה לא חוקי לעשות סתם חיפוש. השוטר אמר שאם לא נסכים לחיפוש הוא יעכב אותנו לתחנה", משתף מלט. "אני רואה פתאום שתוך כדי שהשוטר עושה חיפוש על י', הוא ממשש אותו ותוך כדי מכניס לו ידיים לתחתונים. ניסינו להתנגד אבל השוטר לא נתן לנו. היינו באמצע הלילה בצומת שילה, בקור של בערך 0 מעלות, קור של בנימין והשומרון והיינו צריכים להוריד את הבגדים ושהוא ימשש אותנו, ומי אנחנו?", שואל מלט.

בהמשך דבריו ממשיך מלט לגולל הסיפור, "יומיים אחרי הסיפור הזה החלטתי ללכת לעורך דין של חוננו להראות לו את הסרטונים. העורך דין מאוד הזדעזע מהסרטונים שהוא ראה, והחלטנו להגיש תביעה אזרחית ותלונה", מוסיף מלט לתאר.

הוא מתאר כי רדיפת המשטרה לא עוזבת אותו גם כיום וכי הוא סובל מטראומות. "אני שומע מכשיר קשר, הדופק שלי מתפוצץ. זה עצוב אבל אני פשוט לא מסוגל לראות שוטרים. אני לא יכול, אני רואה שוטר זה פלשבאקים, זה טראומות משוטרים, ואני גם לא היחיד, יש כל כך הרבה אנשים שימ"ר ש"י והמשטרה שרטו להם את החיים והם לא יכולים לתפקד".

"כשאתה נער גבעות אתה סוג של שקוף. אין לך זכויות. ממתי שהנשיא ריבלין אמר את המשפט בני עמי בחרו בטרור בעצם משם הוא לקח את הראש של כל הנערי גבעות, שם ערימת שטרות על הראש שלהם ואמר תלכו תתפסו את השטרות רק תאספו אותם", מסכם שלמה מלט את דבריו בכאב רב.

בעדותו מתייחס מלט גם לסיפור מותו של אהוביה סנדק ז"ל מהזווית שהוא רואה את הדברים. "הכתובת היתה על הקיר והדם של נערי הגבעות השפריץ על מיליון קירות כבר שנים. אני מאמין שלא משנה אם הם רצחו אותו או לא רצחו אותו, אותנו הם רצחו כבר לפני כמה שנים, הם רצחו את הנפש ורצחו לנו את החיים. זה שריטות, כשאני יושב בגיל 13 בניידת ושני השוטרים משני הצדדים מפוצצים מרפקים ומכות. הם יודעים לעבוד טוב מאוד במקומות שאין בהם מצלמה, במקומות שאף אחד לא רואה".

כאמור, בעקבות הצילום של מלט ארגון חוננו הגיש תביעה בשמו ובשם נפגעים נוספים. בית המשפט קיבל את התביעה והורה לפצות את מלט והתובעים הנוספים. במקרה זה השוטר גם פוטר מהמשטרה.

בארגון חוננו ובמטה 'יהודי לא הורג יהודי', שהפיקו את הסרטון, מציינים כי לצד זה השוטרים המעורבים בהריגת אהוביה סנדק לא הועמדו לדין מעולם וממשיכים בתפקידם עד היום במשטרה. עוד מציינים בארגון כי בשבועות הקרובים צפויות להתפרסם עדויות נוספות על יחס המשטרה והשב"כ למתיישבים ביהודה ושומרון. מאחורי צילום ובימוי של הסרטונים עומדים אברהם שפירא וחן קליין, ותחקיר של אלחנן גרונר.