פעולות אכיפה. ארכיון
פעולות אכיפה. ארכיוןצילום: המנהל האזרחי

במינהל האזרחי ביצעו לראשונה אכיפה נגד מבנים פלשתיניים שנבנו באופן לא חוקי באתר ארכיאולוגי בשטח B באזור בנימין, שנמצא בשליטה אזרחית פלסטינית וביטחונית ישראלית - כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על פי הדיווח מדובר במהלך שמותר לישראל לבצע על פי הסכמי אוסלו, אך שבפועל לא נעשה מעולם עד לנובמבר האחרון, בשל הרגישות שבעניין.

בצעד חריג התקבל אישור מהדרג המדיני לבצע את האכיפה, והמינהל האזרחי החרים שני מבנים בבנייה קלה במקום.

אלא שהפלסטינים צפצפו על האכיפה והחלו בהרחבת מבנה נוסף במקום - שלושה ימים בלבד לאחר הפעילות.

באתר הארכיאולוגי ח'רבת טרפין יש ממצאים המתוארכים מתקופת הברונזה (שנת 3,000 לפנה"ס בקירוב) ועד לתקופה הרומית הקדומה 60 ( לפנה"ס בקירוב).

בחודשים האחרונים ספג האתר נזק כבד בידי פלסטינים שהפעילו במקום כלים הנדסיים רבים שממוקמים בליבתו, והנזק מעלים את האתר הארכיאולוגי באיטיות מעל לפני האדמה.

בין השאר נבנו במקום מבנה אבן, חומות מבוטנות ומבנים יבילים, וכן יש חלקות חקלאיות. מתנדבי "שומרים על הנצח", שעוקבים אחר הנעשה באתר, גילו את הנזק ופנו ל"ישראל היום".

בעקבות הפנייה, הוחלט לראשונה אי־פעם במינהל האזרחי לפעול בלב שטח B על מנת לפנות את המבנים, ואכן - בנובמבר האחרון פונו שני מבנים יבילים מהמקום. מדובר בתקדים, שנעשה מתוך הבנה שהרשות הפלסטינית עוברת על הסכמי אוסלו בדבר השמירה על אתרי מורשת.

עם כינון הממשלה החדשה גוברת ההערכה ששר המורשת עמיחי אליהו והשר האחראי למנהל האזרחי בצלאל סמוטריץ' ימנעו את המשך הפגיעה באתרי המורשת ביהודה ושומרון.