אבנר סטפק, אחד משני בעלי השליטה בבית ההשקעות "מיטב", אמר כי בעת הנוכחית השקעות בנדל"ן במדינת ישראל "זה הדבר הכי מטומטם לעשות".

את הדברים אמר לגיא נתן, צעיר בן 24 שעוסק בהשקעות ומרצה בשוק ההון ופיננסים, בפודקאסט החדש שלו "מפת החום".

במסגרת הפודקאסט, שהוקלט ונערך באולפני "פודקאסטודיו", מארח גיא נתן דמויות בולטות ומובילות בתחום הפיננסים, שוק ההון וההתפתחות האישית. בכל פרק צולל גיא נתן לתוך הסקטורים הקשורים לעולמות הכלכלה ושוק ההון.

סטפק, כמנהל בית השקעות, לא מאמין בהשקעות בנדל"ן בישראל. "נדל"ן בישראל זה הדבר שאני הכי לא מאמין בו נקודתית מבין כל ההשקעות האלטרנטיביות", אמר. "נדל"ן בישראל זה בעיניי הדבר הכי מטומטם לעשות, כי אנחנו חיים בבועה, שיא כל הזמנים בועה בכל קנה מידה, בכמות משכורות בכל פרמטר שלא תרצה אנחנו בבועה".

לדבריו, "ריבית המשכנתאות בשיא. אתה יודע, מדברים בשנה האחרונה שמחירי הדירות נכון להיום עלו ב-20%. בולשיט. הם עלו ביותר, ב-40%, כי רק ההתייקרות של משכנתא ישראלית ממוצעת מיליון שקלים (היום כבר 940,000 ש"ח שקלים) ל-24-25 שנים רק עלייה של 2% ריבית בדבר הזה, שזה בערך 18,000 ש"ח בשנה על ה-900 ומשהו, רק הדבר הזה אם נעשה מח"מ (משך חיים ממוצע של נכס פיננסי, י"ג) של בערך 10 שנים זה בערך 200,000 שקל התייקרות בדירה. חוץ מזה שמחיר הדירה עלה בערך ב-20% קיבלת בעצם עוד 200-300 אלף שקל בגלל המשכנתא, שתכל'ס אתה לא רואה אותה אבל אתה משלם אותה במשך של 20-30 שנה".

"ונניח לרגע שאני טועה ואני סתם נביא זעם", ציין, "אז אני אומר 'אוקיי, החלטתם כבר להשקיע בנדל"ן, שביל 1.8% תשואה משכירות ותקווה שאולי עוד תהיה עליית ערך אחרי שהדירות עלו פי 3 תלכו להשקיע בנדל"ן באירופה, באירלנד 6.5% תשואה שוק נורמלי, צמיחה 13% השנה, תל"ג כפול ממדינת ישראל, תלכו לארה"ב, תקנו ריטים (קרנות שמשקיעות בנדל"ן, י"ג). למה מכל המקומות בעולם דווקא ישראל? באיזה בניין בתל אביב מתפרק בן 80 שנה? זו האלטרנטיבה הכי טובה שיש? זה פשוט לא הגיוני".