תלמידים. אילוסטרציה
תלמידים. אילוסטרציהצילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

לאחר שנתיים שבהן ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות לא התכנסה ולא היה פיקוח פרלמנטרי על פעילות המשרדים השונים, התכנסה היום לראשונה הוועדה כדי לקבל דיווח על פעילות משרד התפוצות לשנת 2022.

"רק 15% מיהודי התפוצות ברחבי העולם לומדים בחינוך היהודי הפורמלי", אמרה היום מנכ"לית משרד התפוצות, עו"ד ציונה קניג-יאיר בפני ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. לדברי מנכ"לית משרד התפוצות: "ישנה עלייה דרמטית באנטישמיות בעולם ובפעולות האלימות נגד הקהילות היהודיות. אנחנו עובדים בניטור פעילות אנטישמית ברשתות החברתיות מתוך ראייה שאנחנו אחראיים על הביטחון של הקהילות היהודיות בעולם".

ח"כ עודד פורר, יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות: "אנחנו מחדשים את הפיקוח הפרלמנטרי על העשייה של משרד התפוצות. חשוב מאוד לעסוק בסוגייה של ההתמודדות עם האנטישמיות ברחבי העולם". ח"כ פורר הוסיף ואמר: "מדינת ישראל היא פוליסת הביטוח של העם יהודי, לא הייתה לנו פוליסה כזאת לפני 75 שנה. כל יהודי בעולם מחזיק את הפוליסה הזו. בשנה האחרונה עלו לישראל 80 אלף עולים. למשרד התפוצות יש תפקיד מאוד חשוב בשמירה על קשר עם הקהילות היהודיות ברחבי העולם והאתגר הגדול ביותר שעומד בפתחו הוא החינוך היהודי ברחבי העולם".

לפי הנתונים שהציג משרד התפוצות לוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, נכון לשנת 2021 רק 45% מיהודי העולם מתגוררים במדינת ישראל. ברחבי העולם כולו חיים 14,718,400 יהודים, מתוכם 6,740,000 מתגוררים בישראל, 6,088,000 בצפון אמריקה, באירופה מתגוררים 1,072,400 יהודים בלבד.

מנכ"לית משרד התפוצות, עו"ד ציונה קניג-יאיר: "ככל שנעמיק את הזהות היהודית הפלורליסטית - כך נדאג להבטיח את המשך קיומו של העם היהודי, אם לא נעשה כך גורלו של העם היהודי נמצא בסכנה. במשרד התפוצות אנחנו מדברים על היהדות לא רק כדת אלא גם כתרבות. יש הרבה דרכים להיות יהודי ויהודייה וכל אחד ואחת צריכים לעשות זאת בדרכם האישית. אם יהדות התפוצות לא תהיה חלק בעשייה של מדינת ישראל זה איום אסטרטגי על קיומה של המדינה".

ח"כ גלעד קריב: "ייעודה של מדינת ישראל היא להיות בית ללאום היהודי ואני מאוד מקווה שחוסן היחסים בין יהדות ישראל לעולם ימשיך להיות חזק ואיתן". ח"כ קריב התייחס להיעדר כינוס הוועדה במשך שנתיים: "העובדה שהוועדה הזאת לא התכנסה בכנסת ה-24 זה דבר חמור מאוד. מדינת ישראל התמודדה עם גל עלייה סביב התפרצות הקורונה וסביב משבר המלחמה בין רוסיה לאוקראינה ולמרות כל זאת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות לא התכנסה וזה חבל מאוד".

עודד פורר בדיון
עודד פורר בדיוןצילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת

ח"כ בועז ביסמוט: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית. ישראל היא לא מדינת הלכה אבל היא לא מתביישת בה, ההלכה היהודית היא לא חליפה שתופרים לפי מידות. ונשאלת השאלה הגדולה האם מדינת ישראל צריכה להתאים את עצמה להגדרת הקהילות היהודיות בחו"ל. חשוב לי מאוד לחזק את הזהות היהודית, המסורתית והדתית ברחבי העולם.".

ח"כ אלעזר שטרן: "הזהות היהודית היא אתגר משותף של הקואליציה והאופוזיציה. יש לנו אחריות כלפי אחיינו בתפוצות לא משנה באיזה זרם הם נמצאים או באיזה בית כנסת הם מתפללים. כל החלטה שאנחנו מקבלים על נושא הזהות היהודית משפיעה על כלל הזרים ביהדות התפוצות".

בתום הדיון הכריז יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר כי בכוונתו לקיים דיונים נוספים בנושא אתגרי החינוך היהודי בתפוצות ובנושא עליית האנטישמיות ברשתות החברתיות.