שר המורשת, הרב עמיחי אליהו, מתייחס בראיון לערוץ 7 למחלוקת סביב איומי מלחמת האחים לנוכח התמורות המתוכננות בידי הממשלה החדשה.

לשאלה אם הוא מצטרף למקהלת הגינויים כלפי דבריו של חבר הכנסת צביקה פוגל, איש מפלגתו, אומר הרב אליהו כי הוא "מצטרף למקהלה הלא מספיק גדולה שמתנערת מהביטויים של מלחמת אחים ושנאת אחים. אני חושב שמה שקורה כיום בישראל, כשלוקחים ביטוי קטן במקום לעסוק בסיפור האמיתי, זו חרפה".

"אומר אהרון ברק, נשיא העליון לשעבר, שאם אתם תמשיכו בדרך שלכם תגיעו למלחמת אחים והתקשורת שותקת", אומר הרב אליהו שאינו מקבל את הניסיון לפרשן את דבריו של ברק כמי שמביע דאגה ממלחמת אחים, אלא רואה בהם קריאה למלחמה שכזו. "אלו מילים מטונפות. מי מעלה אותן על הדעת? אנחנו העלינו אותן בעמונה? העלינו אותן בגוש קטיף או באוסלו? זה טירוף".

לדבריו "זה שהתקשורת נרדמת ולא עושה עם הדברים האלה כלום, לא עומדת על בריקדות, זה לא נורמאלי. נוצרה כאן מציאות שבה במקום שהתקשורת תשמור על השלווה היא מתסיסה במקומות הלא נכונים".

באשר לעצם מהותם של הדברים שנאמרו אודות הצורך במעצרם של גנץ ויעלון והתלונה במשטרה שהגיש ח"כ קלנר, אומר השר הרב אליהו כי לטעמו המשטרה אינה הפתרון אלא החינוך. "אנחנו מספיק בוגרים. אם נצעק ונמחה באופן שיישמע קולנו זה ייפסק. הבעיה היא שאנחנו עוברים על כך לסדר היום. זה שהתקשורת ידעה במשך חמש שנים לפעול כדי להכניס ראש ממשלה לכלא, וכוונתי לנתניהו, והיא נזעקת עכשיו על איזה משפט, זו חרפה".

מול התופעה הזו, אומר הרב אליהו, יש למחות ולדרוש הורדת שנאה והורדת מתח. "לא ניתן למלחמת אחים לפרוץ כאן, ומי שמשתמש במילים הללו מזמין זאת ואני חווה זאת באופן אישי".

בדבריו מביע הרב אליהו שביעות רצון מעצם קיומן של ההפגנות כביטוי להיותה של ישראל מדינה דמוקרטית, "שיפגינו וישכנעו, אבל לא יתכן שכשהם לא מצליחים לשכנע מאיימים עלינו במלחמה. אני מקבל איומים באופן אישי בנוסח 'האדמה תהיה אדומה מדם'. זה נשמע למישהו נורמאלי? מה שאומרים ברק וגנץ מתורגם בפרסומים קשים של אנשי אקדמיה, זה מזכיר את אלטלנה".

מול התופעה, אומר הרב אליהו המענה הוא לפעול מבלי להיבהל מהאלימות, "אסור לנו להיבהל מהאיומים האלה. אנחנו חייבים להמשיך ולעשות את מה שהבטחנו לבוחרים שלנו, ועל גבי זה עלינו לדבר באהבה כי גם אם אני חולק על מישהו והוא ירגיש את האהבה והאיכפתיות, השנאה תרד".

על כניסתו למשרד המורשת אומר הרב אליהו כי הוא פועל עם אזרחים מכלל המגזרים ופוגש רצון להתחבר למורשת היהודית והישראלית ללא כל שיוך לזהות מגזרית כזו או אחרת. "זה המפתח שיאחד אותנו. זה הבסיס העמוק מאוד שאנחנו נוגעים בו ואחר כך נוכל להתכסח אבל להישאר אחים".