אתמול (שני) יצא לדרכו בירושלים המיזם החדש של יהונתן פולארד, "הילדים של פולארד", לזכר רעייתו אסתר שנפטרה לפני שנה.

בין המשתתפים הרבים שהגיעו לאירוע השקת המיזם, הייתה גם מזכירתו לשעבר של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, נעמי קנובל, שאף ביקרה את פולארד בכלא בעצמה. בריאיון לעמדת ערוץ 7 במקום, סיפרה קנובל על הקשר עם משפחת פולארד ועל פועלו של הרב אליהו לשחרורו.

במהלך הריאיון סיפרה קנובל: "מהיום הראשון נחשפתי לקשר של הרב עם יונתן פולארד. זה היה קשר של אב ובן ממש. מיד ידעתי שהמשפחה של הלשכה זה המשפחה שלי, וזה המשפחה של פולארד. הקשר שלי בעיקר היה עם אסתר ז"ל ובמשך הזמן נהיינו ממש חברות. היינו יוצאות ביחד, מבלות, מדברות והולכות לכותל ביחד. כך נחשפתי למי זה יונתן, נחשפתי לחומר ויש לי עד היום תיקייה ענקית במחשב".

מצטרפים עכשיו למיזם ההנצחה המיוחד לאסתר פולארד "הילדים של פולארד"

קונבל מספרת כי במסרים מפולארד לרב אליהו הוא מעולם לא התלונן על התנאים שלו. "זה היה מדהים שאף פעם לא היו מסרים כאלה שהוא לא מרגיש טוב. אסתר הייתה אומרת לרב הוא חולה, היא הייתה אומרת שהוא לא מרגיש טוב. הוא לא היה אומר דבר כזה. הוא היה מתמקד כל פעם שהייתה השתדלות למשהו, והיינו עובדים קשה, כולל לכתוב לנשיא ארה"ב מכתב שהרב ערב, וזה לא צלח, מיד היא הייתה אומרת 'דלת נסגרת, דלת אחרת נפתחה'".

בהמשך הריאיון מספרת קנובל על הביקור שלה אצל יהונתן פולארד. "נסעתי לארה"ב לחתונה של ביתי ואמרתי לאסתר שאני מגיעה, ותוך יום קיבלתי טלפון ממנה 'יונתן רוצה שתבואי לכלא'. מיד אמרתי כן בלי לחשוב. זה אחי והיא אחותי, זה הכי ברור. הגעתי לכלא וצריכים להיכנס שם לחדר ומסגר שער של כלוב מאחורה ועוד סורגים ועוד סורגים, וזה מפחיד. הייתי בטוחה שאנחנו נכנס ונראה בן אדם כאוס, ומסכן קצת. והבן אדם פשוט מאיר, פשוט גדול מהחיים. מיד הוא אמר לי נעמי אחותי אני רוצה לתת לך לחיבוק, אני לא יכול אז אסתר תביא לך. כך זה היה כאילו הוא לא בכלא".

על נושא אחד כן זעק יהונתן, וזאת העובדה שלא מאפשרים לו להביא ילדים לעולם. "זה הדבר היחיד שהוא זעק עליו" מספרת קנובל. "לא על התנאים שלו, לא על האוכל, ולא שום דבר מהתנאים המאוד מאוד קשים שהוא חווה. דבר אחד זה שאסור לנו להביא ילדים. הוא היה מסביר ש זה כל המטרה שלנו, לבוא לארץ ישראל, להקים בית, להקים משפחה, ולהביא ילדים לעולם. לרב כאב מאוד והוא היה מברך ומעודד".

מצטרפים עכשיו למיזם ההנצחה המיוחד לאסתר פולארד "הילדים של פולארד"