ד"ר גדי טאוב
ד"ר גדי טאובללא קרדיט צילום

ההיסטוריון והפובליציסט ד"ר גדי טאוב שמפרסם באופן קבוע מאמרים בעיתון "הארץ", פוטר מהעיתון בשל מאמריו ש"נותנים רוח גבית להפיכה משטרית", כלשון עורכי העיתון.

"ברייקינג: הארץ סגרו לי את המדור", כתב ד"ר טאוב בחשבון הטוויטר שלו. "הסיבות הרשמיות: 1. הדמוקרטיה מתגוננת ואין מקום למאמרים בעד הרפורמה. 2. אני סוכן של אורבן. הסיבה האמיתית: אסור לומר את האמת".

במייל שנשלח לטאוב מהנהלת העיתון נכתב: "אני נאלץ לכתוב לך את המייל הזה, אחרי שנות עבודה משותפות רבות, בהן לצד הקושי בפרסום מאמריך שלא נעמו לרבים מקוראי הארץ, חשבתי שהרמת תרומה חשובה לחופש הביטוי ב"הארץ" ולאפשרות להיחשף לעמדות אחרות ושונות".

"ובכל זאת, שני דברים אירעו לאחרונה והם משנים את העמדה של העיתון לגבי מאמריך. האחד הוא חילופי השלטון האחרונים, שלוו במתקפה אגרסיבית ומידית על הדמוקרטיה הישראלית, כפי שאנחנו בהארץ תופשים אותה".

"הרצון להחליש את מערכת המשפט בעזרת מהלכים קיצוניים שנעשים באופן חד צדיי וללא מעצורים, מאלצים גם אותנו, ככלי תקשורת, להתגונן בפני מה שנתפש בינינו כהפיכה משטרית", נכתב. "במובן הזה, אנחנו מוצאים קושי רב ליישב את הדיסוננס: מצד אחד להיות בחוד החנית נגד ההפיכה הזאת, ובמקביל לפרסם מאמרים שנותנים רוח גבית לאותה הפיכה. במונחים של דמוקרטיה מתגוננת, אנו מאמינים שכעת זהו זמן של מגננה".

שר התפוצות עמיחי שיקלי תקף את פיטורי טאוב ואת המניעים שהציגו בעיתון: ''הימין ניצח בבחירות ורחמנא ליצלן מממש את מדיניותו המוצהרת - בתגובה מחליטים ב׳הארץ׳ שלא לאפשר לד"ר גדי טאוב מהכותבים השמרנים הבודדים בעיתון לפרסם את מאמריו. החלטה חלשה ואומללה מאין כמותה, ספרו לנו עוד כמה השמאל מאמין בערכים ליברלים, בחופש המחשבה ובחופש הביטוי - שוקן אתה בדיחה''.