הפשיטה המשטרתית על יצהר
הפשיטה המשטרתית על יצהרצילום: באדיבות המצלם

ארבעה תושבי יצהר בשנות ה-30 לחייהם נעצרו הבוקר (שני) בחשד לתקיפת כוח צבאי, לאחר שתועדו בשבוע שעבר מתעמתים עם לוחמי סיירת גולני ולוחמי מילואים.

מצה"ל נמסר כי האירוע החל במרדף של הכוח הצבאי אחר חשודים בהצתת רכב פלסטיני בכפר הפלסטיני הסמוך, עוריף. עוד טענו בצבא כי כי במהלך האירוע נהג אחד התושבים בפראות, וכמעט פגע במפקד פלוגה מסיירת גולני. מפקד הפלוגה הגיש בשבוע שעבר תלונה במשטרה.

עשרות שוטרים פשטו בשעות הבוקר על היישוב וביצעו את המעצרים. ביצהר פרסמו הודעה בה נאמר: "הפקודות יורדות מלמעלה, והחיילים בשטח משתוללים, חוסמים צירים ומעכבים תושבים ללא כל סיבה וקשר לאירוע כלשהו ומי שמחו על כך מוצאים עצמם במעצר אחרי שהוכפשו בתקשורת. נראה שבצה"ל נבהלו כשהבינו שהוציאו פרסום מכפיש, ועכשיו נעמדים על הרגליים האחוריות כדי לנסות להצדיק את עצמם".

"רק בסוף השבוע האחרון ראינו כיצד פעילי שמאל גנבו משוריינים צה"ליים, התעמתו עם שוטרים וחסמו כבישי תנועה מרכזיים, אך במקרים הללו בדובר צה"ל ובמערכת הביטחון בחרו פתאום שלא לתדרך שורת כתבים ולהזין אותם במידע שקרי ומכפיש. מה שנכון לגבי אנשי ימין - מתגלה כעת כלא קיים לגבי פעילות אלימה של אנשי שמאל", הוסיפו.

בנוסף, טוענים ביצהר כי התנהלות המשטרה היתה מסוכנת על רקע המצב הביטחוני. אלחנן גרונר, תושב היישוב סיפר, "התעוררתי מטלפון של שכן לפנות בוקר. הוא אומר לי בלחץ שיש לו דמויות שחורות ליד הבית ושאבדוק מהחלון. אני חמוש ונכנסתי למצב של חשש חדירה. לא היה רכב משטרתי בחוץ, חושך, זהיתי רק שתי דמויות בהתחלה ורק אחרי צעקות שלי מי זה הם ענו שמדובר במשטרה. לפני כן הם דפקו בפראות על הדלת בלי לומר שזה משטרה והיה חשש אמיתי. זה אירוע שיכל להיגמר בקלות בירי מחשש שמדובר במחבלים. רק אחרי שהסברתי להם כמה פעמים את הסכנה בימים כאלה הם מלמלו שיפיקו לקחים".