אמיר ירון
אמיר ירוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, העריך בראיון לעיתון "ישראל היום" כי "רוב העלאות הריבית כבר מאחורינו".

לדבריו, בבנק ישראל מבינים שהאזרחים כורעים תחת נטל הריבית שעולה. "אנחנו מבינים את הכאב. אני גם רוצה להזכיר שהמשכנתאות בישראל ניתנות באופן שמרני גם מבחינת התשלום החודשי וגם מבחינת גובה ההלוואה. אבל אי אפשר להוריד את האינפלציה ללא כאב מסוים, זה לא עובד אחרת, ולכן אנחנו נוקטים בצעדים האלה. הכאב היום הוא כדי למנוע כאב גדול יותר מחר. אנחנו יודעים שאינפלציה מתבדרת בראש ובראשונה פוגעת בחלשים".

"הנתון שלנו לגבי העלייה בהחזר החודשי עבור אלה שלקחו משכנתא בחמש השנים האחרונות עומדת בממוצע על מעט מתחת ל-600 שקלים, אבל אנחנו עדיין יודעים שיש מנעד מאוד גדול. ההלוואות ניתנות בסך הכל בצורה שמרנית, ואני מברך על הצעדים שנעשו היום על ידי שני בנקים – דיסקונט ומזרחי. בנק ישראל תמיד מצוי בשיח מתמיד עם המערכת הבנקאית בהקשר של הטיפול במשקי הבית", הוסיף.

על האזהרות מהגופים הבינלאומיים בנוגע לדירוג האשראי של ישראל אם הרפורמה המשפטית תאושר במתכונתה הנוכחית אמר הנגיד: "אין לי כדור בדולח מסודר בדיוק מה יהיה. אני חושב שדי ברור מההתבטאות שלי בוועדת הכספים שמחקרים כלכליים מראים כי מוסדות עצמאיים וחזקים הם רכיב חיוני לכלכלה משגשגת ומפותחת. ולכן אנחנו רואים את הגופים הבינלאומיים, כולל חברות דירוג האשראי מאבחנים את זה ומתעניינים בנושא הזה. לכן כפי שאמרתי, חשוב ביותר כן לשמר את המאפיינים האלה של מוסדות חזקים והעצמאים בכל תהליך של יקודם".