אנשי המנהל האזרחי בשטח
אנשי המנהל האזרחי בשטחצילום: ללא קרדיט

פקחי המנהל האזרחי הגיעו היום (שלישי) לשכונה חדשה בגבעת רונן שבשומרון ותלו צווי הריסה על מספר מבנים.

השכונה החדשה נבנתה לאחרונה ומאכלסת כארבעים משפחות. פקחי המנהל האזרחי תלו צווים על תשעה בתים לפני אכלוס.

"במשך למעלה מעשור לא התרחש כאן מבצע בהיקף כזה של הטלת צווי הריסה על תשעה בתי קבע", אמר בן ציון אפרסמון חבר הנהלת הישוב. "גם כמות הכוחות שהגיעה לכאן הייתה חריגה וגדולה בהרבה ממבצעי אכיפה נקודתיים שמתרחשים באזור מפעם לפעם".

"הטלת הצווים הבוקר מעלה דאגה וחששות לא מעטים בקרב התושבים, ונראה כי היא באה לבשר על מבצע הרס נרחב שמתוכנן. אנו קוראים לשרי ממשלת הימין ובראשם שר הביטחון גלנט לעצור מבעוד מועד את ההרס, ולמנוע את הפגיעה הקשה בהתיישבות ובמתיישבים", הוסיף אפרסמון.

בתוך כך, אתמול הגיעו פקחי המנהל האזרחי למצפה שהוקם בישוב מגדלים לזכר סגן שיר חג'אג' ותלו עליו צו הריסה.

צו הריסה
צו הריסהצילום: ללא קרדיט

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' פגש אמש את הרמטכ"ל רא''ל הרצי הלוי במסדרון הכנסת, אחרי הדיווח בחדשות 13 שלפיו סמוטריץ׳ סירב להשתתף בפגישה שכינס רה''מ נתניהו עם גלנט והרמטכ"ל כדי לדון בסוגיית הסמכויות של סמוטריץ׳ כשר משרד הבטחון בגלל השתתפות הרמטכ"ל.

הרמטכ"ל אמר לסמוטריץ': ''היתרון שלי הוא שאני לא רואה תקשורת''.

כאמור, בחדשות 13 דווח כי שר האוצר סירב לקחת חלק בדיון בראשות ראש הממשלה נתניהו בעניין סמכויות יהודה ושומרון - בגלל שהרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי משתתף בו.

הדיון התקיים הערב בלשכת ראש הממשלה בכנסת, שאליה נכנסו שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הלוי, שכונס כדי להכריע על העברת הסמכויות לשר סמוטריץ' - כפי שדרש וקיבל בהסכמים הקואליציוניים. לפי סמוטריץ' הוא לא מוכן שהרמטכ"ל ישמיע את עמדת הצבא בנושא הזה. מאחר שהרמטכ"ל כבר היה בדרכו לכנסת - הוחלט לקיים את הדיון עם הלוי ללא סמוטריץ'.

בלשכת סמוטריץ' הסבירו: ''השר סמוטריץ׳ מקפיד מאד שלא לערב את הצבא בפוליטיקה. הסמכויות יוסדרו הערב בין השר סמוטריץ לבין ראש הממשלה והשר גלנט. השר סמוטריץ׳ והרמטכ"ל נפגשו מספר פעמים בשבועות האחרונים וקיים שיח פתוח ומצוין ביניהם. כעת, הרמטכ"ל מביא את עמדתו המקצועית בפני ראש הממשלה וטוב שכך, מיד לאחר מכן תתקיים פגישה פוליטית שבה הנושא יוכרע''.