נתניהו
נתניהוצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לחברי הכנסת של הליכוד להפסיק להתערב ולהתבטא בעניין נגיד בנק ישראל וגובה הריבית במשק.

ראש הממשלה אמר לחברי הכנסת כי ''אנחנו מחויבים לשמור על עצמאות בנק ישראל. עצמאות בנק ישראל היא נדבך מרכזי במדיניות הכלכלית שמוביל ראש הממשלה במשך שני עשורים ודבר לא ישנה זאת''.

אתמול העניק נתניהו גיבוי להחלטה של נגיד בנק ישראל להעלות את הריבית בחצי אחוז. בציוץ בטוויטר כתב נתניהו: "חוק 'בנק ישראל' עבר בהנהגתי והוא מבטיח את עצמאות הועדה המוניטרית בראשות הנגיד בקביעת הריבית. שום דבר לא ישנה זאת".

נתניהו פרסם את ההבהרות הללו לאחר ששר החוץ, אלי כהן, צייץ ביום שני בחשבון הטוויטר שלו כי הוא פועל כדי שבנק ישראל יפסיק את העלאות הריבית. כהן כתב כי הוא ביקש משר האוצר, בצלאל סמוטריץ', שיפעל לגיבוש מתווה מול נגיד בנק ישראל להפסקת העלאות הריבית.

כהן כתב כי על רקע "התמתנות האינפלציה" לא היתה הצדקה להעלות את הריבית בחצי אחוז, וטען כי החלטה זו "ממשיכה את ההתעמרות בבעלי המשכנתאות". כהן מעוניין שהממשלה תיקח חלק בדיונים על העלאת הריבית, שאמורים להיות מנותקים מכל לחץ פוליטי.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ תקף את שר החוץ אלי כהן וכתב: "העלאת הריבית אכן מקשה על משקי בית רבים, אבל עצמאות בנק ישראל כמי שמנהל את המדיניות המוניטרית של ישראל היא חיונית לכלכלה חזקה ומתפתחת, וכשר אוצר אעמוד על שמירתה כנגד אמירות פופוליסטיות. כממשלה תפקידנו להיאבק ביוקר המחיה באמצעות ניהול מדיניות פיסקלית אחראית וגיבוש תקציב טוב שישקיע בתשתיות צמיחה עתידית וגם יכלול חבילת הקלות מידיות לציבורים הזקוקים לכך. כך נעשה בעזרת השם".