ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

כשראש האופוזיציה הטרי יאיר לפיד אמר לראש הממשלה הטרי נתניהו בתחילת ינואר, ימים ספורים אחרי שהוקמה הממשלה, "אם אתה חושב שמה שאמרתי בימים האחרונים היא המרדה, יש לי חדשות בשבילך, עוד לא ראית כלום. רק התחלתי", הוא ידע על מה הוא מדבר.

לפיד אמר 'רק התחלתי' בהקשר למינוי של אבי מעוז, שלא קשור בכלל לרפורמה.

מכאן שיותר מסביר להניח ש'רק התחלתי' מצביע לכאורה על תכנית מגירה סדורה, שהוכנה מראש למקרה שגוש השמאל יפסיד בבחירות. יכול להיות שמינוי חפוז של רמטכ"ל היה חלק מתכנית 'רק התחלתי'. יכול להיות שההפגנות נגד קץ הדמוקרטיה מופיעות בתכנית 'רק התחלתי'. יכול להיות שב'רק התחלתי' מופיע סעיף שמדבר על יצירה של היסטריה המונית מהפחד הדמיוני מקץ הדמוקרטיה.

יכול להיות שגם הקריאות למלחמת אזרחים מופיעות בתכנית 'רק התחלתי'. יכול להיות שקמפיין הטפילים המנוול והגזעני הוא עוד סעיף בתכנית 'רק התחלתי'. יכול להיות שב'רק התחלתי' יש הצעה שיועמ"שית משרד ראש הממשלה תדרוש משרת ההסברה גלית דיסטל-אטבריאן לסתום את הפה. ולא מן הנמנע שגם רעיון הנבצרות הזוחלת לנתניהו מופיע בתכנית 'רק התחלתי'.

ואתמול, ביום רביעי, יכול להיות שהתגלה עוד סעיף מתכנית 'רק התחלתי'. "אם ידרשו לבחור, השב"כ המוסד צה"ל והמשטרה יקשיבו לשלטון החוק", אמר רוני אלשיך. זה איום מפורש בהפיכה צבאית על ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי לגמרי, חוקי לגמרי.

אלשיך ודומיו לא שולפים את ההתבטאויות השערורייתיות שלהם מהמותן. לא מדובר בפליטות פה. אלשיך הוא עוד שחקן שלכאורה לוהק לתכנית 'רק התחלתי' שנרקחה, לכאורה, מבעוד מועד בחדרים סגורים.

לכן לא פלא שאלשיך מדבר על "שלטון החוק" כשלטון השופט, למרות שאין כזה דבר שלטון החוק, וממילא גם לא שלטון השופט. החוק הוא לא הריבון. השלטון נתון לנבחרי הציבור שמייצגים את הריבון, העם. ככה זה בדמוקרטיה פרלמנטרית. החוק שהוא הריבון, זה מה שאמרו הבולשביקים, שהרגו מיליונים בשם ריבונות החוק. הם קראו לזה "חוקיות אובייקטיבית שפועלת בכורח של ברזל".

שחקני מהפכת 'רק התחלתי' רוצים בדיוק את מה שהרפורמה מנסה לשנות. הם רוצים, והם יודעים למה, שהשלטון יישאר בידי השופט, שימשיך להיות הריבון הנאור שבז לרוב הלא מהותי. מכאן ברורה ההתנגדות לרפורמה, שמנסה להחזיר את הריבונות לעם, שמיוצג על ידי נבחריו בכנסת ובממשלה.

ההפיכה הצבאית שאלשיך מזהיר מפניה, אולי הוא יודע למשמעת מי סרים ראשי מערכות הביטחון?, זאת בדיוק הדיקטטורה שאליה מובילה לכאורה תכנית 'רק התחלתי', שחלילה תוקם כאן כדי להציל את הדמוקרטיה מהרוב הלא מהותי.

וכדי לדמיין איך תראה דיקטטורת 'רק התחלתי' הנאורה, הסבירה, הדמוקרטית, כדאי לצפות שוב בטבעת השוטרים שהקיפה את חברת הכנסת לימור סון הר-מלך. ככה נראה מחנה מעצר שמיועד לרוב הלא מהותי שלא רוצה את ריבונות השופט אלא את ריבונות העם. ככה נראה מחנה מעצר נאור, פרוגרסיבי, שבסך הכל רוצה לשמור על בריאותו של הרוב הלא מהותי שתפס את השלטון באמצעות פתק לא מהותי.