רוטמן, לוין ונתניהו
רוטמן, לוין ונתניהוPhoto by Yonatan Sindel/Flash90

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, ד"ר גיל לימון, מסרההבוקר (ראשון) את חוות דעתו בשם היועמ"שית על חוק הנבצרות של הקואליציה, שלפיו ראש הממשלה יוכל לצאת לנבצרות רק אם 90 ח"כים יצביעו על כך - ורק במקרה של אי-מסוגלות נפשית או פיזית למלא את תפקידו.

על פי עמדת היועמ"שית, יש הצדקה לקבוע את המנגנון שבאמצעותו תיקבע נבצרות של ראש ממשלה. אולם "פרטי ההסדרים הכלולים בהצעה מעוררים קשיים משפטיים ומעשיים, המחייבים התייחסות והשלמה".

לפי עמדת היועמ"שית, ההצעה לא מתייחסת לאפשרויות נוספות שבהן נבצר מראש הממשלה לכהן בתפקידו - כאלה שכבר ניתנה עליהן הדעת בעבר - ולכן עלולים להיווצר "מצבי קיצון שבהם לא יהיה מענה חוקי הולם".

בעמדת היועמ"שית שחיבר לימון נכתב כי "הידרשות המחוקק להשלמת הסדר הנבצרות יכולה לתרום להבהרת עמימות המונח 'נבצרות', ולהתוויית המנגנון המתאים לקביעת נבצרות. ואולם, ההסדר המוצע סובל מחסרונות וקשיים שמחייבים לטעמנו בחינה נוספת והשלמות".

הקואליציה מנסה להעביר את החוק במהירות כדי להסדיר את מנגנון הנבצרות עוד לפני הדיון בעוד שבועיים בבג"ץ בשאלת הוצאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות. על פי ההצעה שהגיש יו"ר הקואליציה ח''כ אופיר כץ, בג"ץ לא יוכל לדון בבקשה להכריז על נבצרות ראש ממשלה או לאשרה.

בנוסף נקבע בהצעה כי רק "אי מסוגלות פיזית או נפשית של ראש הממשלה למלא את תפקידו" תוביל לדיון בנבצרות, שתאושר על ידי ראש הממשלה או הממשלה בלבד.