בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: חזקי ברוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) בהתייחסות להפגנות נגד רפורמת המשפט שכוללות חסימת כבישים ושיבוש מרקם החיים של אזרחי ישראל.

נתניהו אמר כי "הזכות להפגין היא נדבך יסוד בדמוקרטיה, אבל היא אינה מאפשרת לשבש את המדינה, לפגוע באזרחים תמימים בדרכם לעבודה, לבית החולים, לאוניברסיטה, לבית הספר''.

ראש הממשל ההזכיר כי ''בהתנתקות, לפני 18 שנים, חסימת צירים נחשבה לעבירה כל כך חמורה שהיועץ המשפטי דאז מני מזוז אמר שיש לגזור על חוסמי כבישים עד 20 שנות מאסר. ואכן נערות ונערים בני 14, אפילו בני 13 ו-12, שרבים מהם רק חשבו לחסום צירים, הוכנסו למעצר עד תום ההליכים.

''משום מה היחס הדרקוני לחסימת כבישים התפוגג כלא היה, דווקא אצל אלה שתמכו בו אז בלהט. יאיר לפיד אמר אז בהתנתקות על חסימת כבישים, אני מצטט: 'מישהו עומד למות, האמבולנס שלו יתקע, הלב שלו יקרוס, העובר שלה יוולד מת'. זה היה אז כשגירשו אלפי אזרחים מבתיהם מגוש קטיף והרסו את בתיהם. ואיך מצדיק יאיר לפיד היום את חסימת הכבישים? הוא אומר שמדובר באנשים אחרים''.

נתניהו תקף את לפיד ואמר: ''אני מוחה בתוקף על הניסיון לעשות הבחנה בין אזרחי ישראל. כולנו אזרחים שווים. כולנו חייבים לכבד את החוק. ברגע שעושים את ההבחנה הפסולה הזאת הכל כביכול מותר בתנאי שאתה שייך לאנשים הנכונים.

''ואכן בימים האחרונים, בצעד מחאה לגיטימית של אזרחים אוהבי המדינה שאני מכבד אותם, אנחנו רואים חציית קווים מסוכנת של קבוצה אלימה וקיצונית שאני בטוח שאינה מייצגת את רוב המפגינים. תקיפת שוטרים, חסימת כבישים, פריצת מחסומי משטרה אינם ביטוי לגיטימי להבעת דעה, הם ביטוי אלים של כפיית דעה''.

''הקבוצה הקיצונית והמסוכנת שמובילה את כל המעשים האלה פשוט רוצה לשרוף את המועדון, היא רוצה להביא לתוהו ובוהו במדינה, היא רוצה לרמוס את הבחירות הדמוקרטית של מיליוני אזרחים שהצביעו רק לפני כמה חודשים. היא רוצה להפיל את הממשלה, להביא למשבר חוקתי מתוך כוונה שהדבר יביא לבחירות שישיות. זאת המטרה האמיתית שלהם. אני חושב שראשיה פשוט לא משלימים עם העובדה הפשוטה שהבוחרים בחרו בנו ולא בהם''.

לדברי נתניהו, ''רוב מוחלט של המפגינים הם אזרחים נאמנים, רבים מהם בכלל לא מכירים את פרטי הרפורמה, את ההצעות, את החלופות. הם לא יודעים למשל שיאיר לפיד, מתן כהנא, גדעון סער, זאב אלקין ואחרים התבטאו בלהט בעד עקרונות מרכזיים ברפורמה, וחלקם אף הלכו מעבר לזה. חברי האופוזיציה הללו שנקבתי בשמותיהם עכשיו יודעים היטב שהרפורמה רק תחזק את הדמוקרטיה, שהיא תשיב לישראל את האיזון הנכון בין הרשויות, איזון שהוא אבן היסוד בדמוקרטיה.

''הרפורמה הזאת נולדה מכאב ראש של ציבור ענק במדינה שמרגיש מזה שנות דור שרשויות מסוימות מתעלמות ממנו, מדירות אותו ואפילו רומסות את הצבעתו בבחירות. אבל את הקיצוניים שמובילים את ההפגנות ויודעים את האמת, כל זה לא מעניין אותם. כי אם הרפורמה הייתה באמת מעניינת אותם הם היו יושבים ודנים בה. אבל במשך שמונה שבועות, חודשיים שלמים, הם מסרבים בעקשנות לדון אפילו על פסיק ברפרומה. עכשיו תחשבו איפה היינו יכולים להיות כולנו אם קריאתנו הייתה נענית לפני חודשיים, אני מאמין שכבר היינו אחרי ההסכמות''.

ראש הממשלה קרא להידברות והזכיר: ''האופוזיציה כשהחליטה למסור נכסי מדינה למדינת אויב וחיזבאללה, דהרה קדימה מבלי לעצור אפילו לרגע, שבוע לפני הבחירות, הם אומרים שאנחנו דוהרים קדימה? שמונה שבועות אנחנו קוראים להם להידברות, הם דהרו קדימה שבוע לפני הבחירות, ולא רק שהם לא קראו להידברות הם סרבו להביא את הנושא אפילו ליום אחד, אפילו לשעה אחת, לכנסת.

''ובכן, אנחנו כן קוראים להידברות, כן מביאים את הרפורמה להכרעת הכנסת, ואנחנו מוכנים, מחוייבים, ומאמינים להקשבה אמיתית. אני קורא מכאן לאלה באופוזיציה שלא מנסים לגרור את המדינה למשבר חוקתי ולאנרכיה, אני קורא להם לקום ולעשות מעשה. אני קורא להם לבוא ולעשות דבר פשוט, להביא את החלופות שלהם, להצטרף אלי בקריאה להרגעת הרוחות, להרגעת גובה הלהבות, וניסיון להגיע להסכמות. אני משוכנע שעם רצון טוב, הדבר אפשרי אפילו תוך ימים'', הוסיף נתניהו.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר בתגובה לדברי ראש הממשלה: ''בנימין נתניהו הצביע בעד ההתנתקות, הליכוד ביצע את ההתנתקות. הנסיון להסית נגד הפטריוטים הישראלים המופלאים המובילים את המחאה לא יצליח. נתניהו, תפסיק לקרוע את עם ישראל, תעצרו את החקיקה ונלך להידברות''.