ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

נרטיב 'קץ הדמוקרטיה' שמניע את כל ההמון מחולל המהומות, ולא הפגנות, זה הנרטיב שחותר לפירוקה של ישראל למדינת כל אזרחיה.

והנרטיב הזה הוא חלק ממארג אידאולוגי פרוגרסיבי שלם, שרואה בישראל מדינה גזענית ופטריארכלית שמייצגת את כל מה שרע בעולם – קולוניאליזם, אפרטהייד, מיזוגניה, טרנספוביה ומה לא. בעיני המבינים שבין מארגני המרי האזרחי נגד הדיקטטורה, המדומיינת, מדינת ישראל מיישמת בפועל את מה שמכנה האידאולוג הפרוגרסיבי החשוב אָשִיל מְבֶּמְבֶּה נקרופוליטיקה.

וכדי להבין קצת איזו אידאולוגיה מפעילה את מחוללי המהומות, מְבֶּמְבֶּה הופך את המחבל הפלסטיני המתאבד לביטוי העליון של שחרור המדוכא מהמדכא. "מעשה ההקרבה של הגוף המדוכא (של המחבל) הופך אותו לרסיס מתכת שתפקידו להביא חיי נצח אל תוך הקיום. הגוף משכפל את עצמו כך שבמותו, הממשי והמטפורי, (השאהיד) נמלט מהדיכוי והכיבוש". קידוש השם בגרסה הפרוגרסיבית שלו, תכליתו הממשית היא חורבן ומוות למדינת ישראל, הנקרופוליטית בעיני מחוללי המהומות, שיוצרים המון שמשוכנע לגמרי שתחנות הרוח שהוא רואה, אלה ענקים שוחרי רע.

שתי דוגמאות בלבד מתוך מאות, שמאמתות את מה שאני אומר. השבוע נפגשתי עם מפגינה שהחליפה את דגל אש"ף שמונף בהפגנות בסיכת דגל אש"ף שהוצמדה לתיק שלה. המפגינה הזאת מנופפת בדגל הזה 24/7. ודגל אש"ף, נכתוב כאן את המובן מאליו, מסמל את השאיפה להחריב את מדינת ישראל.

והשבוע מישהו העלה בקבוצת ווטסאפ צילום של פסקה אחת ממגילת העצמאות, שהפכה לאחד מהסמלים של המפגינים נגד קץ הדמוקרטיה. הפסקה מהמגילה הוקרנה על מסך בהיכל התרבות של מדינת ישראל כקדימון לקונצרט דון ג'ובני בביצועה של.. האופרה הישראלית. הפסקה הנבחרת מתוך המגילה, שאומרת שמדינת ישראל "תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון", היא מגילת העצמאות החדשה של השמאל, שמספרת את מה שבאמת עומד מאחורי כל המהומות שמתרחשות כאן בחודשיים האחרונים, רצון של קולקטיב משמעותי לפרק את מדינת הלאום של העם היהודי.

זה גם מה שמשתמע מהכותרת שהופיעה בעמוד הראשון של 'ידיעות אחרונות', שנתניהו "מהווה סכנה ברורה ומיידית לישראל". ברנע צודק. נתניהו מהווה סכנה ברורה ומיידית לישראל שבעיני רוחו, מדינת כל אזרחיה. נתניהו הוא האויב הגדול של פרויקט החיסול הזה, ולכן צריך להרוג אותו, באופן ממשי רומז ברנע. זה ההסבר ואין בלתו לסרבנות, שאין מחלוקת שהיא סכנה ברורה ומיידית, למדינה היהודית.

הנטייה להתמקד אך ורק בדקויות ניסוחי חוקי הרפורמה, שכולם כבר מודים בנחיצותה, זאת הטעיה מכוונת של מחוללי המהומות, שנועדה ליצור ראיית מנהרה שתכליתה להחשיך את מטרת העל, שהיא חדלונה של מדינת ישראל. כמובן מה שיוצר מלכתחילה ראיית מנהרה זה הנרטיב השקרי של קץ הדמוקרטיה, שמצידו יוצר המון מפוחד עד אימה שמאמין באמת ובתמים שבכוונת ממשלת נתניהו להרוג את כל הג'ינג'ים.

הימין ספג מהלומה קשה, הפסיד בקרב אחד שממנו הוא חייב להתאושש, ומהר. ולהתאושש זה אומר שמנהיגי הימין חייבים להבין שהמהומות ברחובות, זאת מלחמה שנכפתה עליהם לא בגלל נתניהו וגם לא בגלל הרפורמה עצמה אלא בגלל מה שנתניהו והרפורמה מסמלים, הבטחת המשך קיומה של המדינה היהודית.

הפסד במלחמת קץ הדמוקרטיה משמעותו קץ המדינה היהודית, שאותו מזרז בית המשפט העליון, שכבר משנס את מתניו לקראת היום שבו חוק האזרחות יפורש כך שיאפשר איחוד משפחות פלסטיניות, הגירה חופשית של אויבים מוצהרים לתוככי מדינת ישראל.

אם זה חלילה יקרה, מגילת העצמאות על כל חלקיה תבוטל באופן ממשי, כולל החלק שמדבר על שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור. מכאן צריך להיות ברור שנרטיב 'קץ הדמוקרטיה' שמחולל את המהומות יביא את הקץ על הדמוקרטיה, שיכולה להתקיים אך ורק על הבסיס של מדינה יהודית.