השרה גילה גמליאל
השרה גילה גמליאלצילום: יוסי זמיר, המכללה האקדמית נתניה

שרת המודיעין גילה גמליאל התייחסה הבוקר (רביעי) בכנס דגן במכללה האקדמית נתניה למצב בישראל על רקע חקיקת הרפורמה המשפטית.

בדבריה היא גינתה את תופעת הסרבנות. "חשוב שנדבר על רכיב בסולידריות החברתית – האחדות שלנו כחברה וכעם, זהו מרכיב בסיסי. צה"ל חזק הוא תוצאה של עם חזק שנקרא לדגל ומתייצב בהתאם לצורך. אנחנו יכולים להסתמך קודם כל על עצמנו בעת צרה. עלינו למנוע כניסה של מחלוקות אל תוך המערכת הצבאית. השיח הוא שיח שבין אלים למפלג. סרבנות היא בעלת משמעות הרסנית וגורעת מיכולתו של צה"ל לעסוק במוכנות למלחמה הבאה".

גמליאל סיפרה, "נפגשתי בחודשים האחרונים עם ראשי המחאה של הטייסים וההייטקיסטים. ועדיין, אין ספק שחובתנו לשנות את שיטת הממשל. כשרוצים לשמוע גם קולות אחרים בכנסת, צריך להבין איך זה מתנהל. פעם היו תקופות שבהן אפשר היה לא להסכים אבל אפשר היה לדבר. היום כבר אי אפשר לדבר והנשיא נאלץ להיות הגננת המגשרת. זה מדיר שינה מעיניי".

לדעתה "הכנסת איבדה את כוחה מזמן, יש כאן רק ראשי מפלגות עם אגו גדול. לטענות שעלו מהקהל כי קולה לא נשמע בסוגיות הללו ענתה: "שומעים אותי היכן שצריך".

גמליאל הביעה תקווה שהשיחות בבית הנשיא ישאו פרי. "אני משוכנעת שבתקופת החגים יירגעו הרוחות ומקווה שבתקופה הקרובה באמת ננהל שיח, ללא אמירות נבובות ומסרים. שיטת הממשל בישראל לוקה בחסר ואני משוכנעת שבתקופת החגים ההבנה הזאת תחלחל. כן, במדינה דמוקרטית יש מחאות. כולנו בסופו של דבר עם מאוחד. עם מחלוקות. גם בתוך המפלגות יש מחלוקות ודעות שונות. זה דבר מבורך וזו הדמוקרטיה. צריך לזכור שצה"ל הוא צבא העם, למרות המחלוקות צריך להשאיר אותו מחוץ לשיח המפלג. צה"ל מורכב מהעם והוא מגן על העם, על כל אזרחי מדינת ישראל, וכזה הוא. אני גאה לשרת את המדינה שלי".