מהומות בהר הביתדוברות המשטרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס בצהריים (רביעי) להתפרעויות המחבלים בהר הבית ואמר כי ישראל פועלות לשמור על הסטטוס הקוו ולהרגעת הרוחות בהר.

"מתפללים מוסלמים במסגד אלאקצא מעידים שהקיצוניים המוסלמים שהתבצרו במסגד כלאו אותם במקום ומנעו ממוסלמים נוספים להגיע למסגד כדי להתפלל. הם התבצרו במסגד עם אמצעי לחימה, אבנים וזיקוקים'', אמר נתניהו.

''לאחר שניסיונות ההידברות של הרשויות נכשלו והקיצונים סירבו לאפשר כניסת מתפללים מוסלמים למסגד, ואף איימו על קיום תפילות הצהריים היום, כוחות הביטחון נאלצו לפעול כדי להשיב את הסדר על כנו. ישראל מחויבת לשמירה על חופש הפולחן, הגישה החופשית לכל הדתות והסטטוס קוו בהר הבית, ולא תאפשר לקיצוניים אלימים לשנות זאת'', כך ראש הממשלה.

ירדן קראה מוקדם יותר לכנס את הליגה הערבית לישיבת חירום מיוחדת, בתגובה לפשיטת המשטרה על
מסגד אל-אקצא, שם התבצרו מאות מתפרעים במהלך הלילה. סעודיה פרסמה הודעת גינוי ל"הסתערות המשטרה הישראלית על מסגד אל-אקצא בירושלים". לפי משרד החוץ הסעודי המעשים "מערערים את מאמצי השלום".

השר לביטחון לאומי העניק גיבוי למשטרה לאחר העימותים האלימים שהיו הלילה בהר הבית כשמאות ערבים התבצרו במסגד אל אקצה ותקפו את כוחות הביטחון.

"אני מגבה את מפכ"ל המשטרה, מפקד מחוז ירושלים, השוטרים והלוחמים וכלל כוחות הביטחון על הפעילות הנחושה הלילה בהר הבית למניעת התפרעויות ופעילויות טרוריסטיות. אני נותן גיבוי מוחלט לפעולות הללו שנועדו לשמור על חיי אדם ומאחל רפואה שלימה לשוטרים שנפצעו", אמר בן גביר.

הוא הוסיף, "חמור מאוד שמכניסים אבנים, ברזלים וכוורות זיקוקים לתוך מסגד, במטרה לפגוע ולרצוח שוטרים ולפגוע באזרחי ישראל. טוב עשתה המשטרה בפעילות מהירה וחד משמעית".

בסרטוני וידאו שפורסמו בערוצים פלסטיניים נטען, כי נזרקו רימוני הלם ונורו כדורי גומי לעבר המתפללים שסירבו לפנות את המקום, ומנגד הפלסטינים שיגרו זיקוקין לעבר הכוחות הישראליים.

המשטרה מסרה כי עימותים פרצו בין כוחות משטרה לבין עשרות צעירים שהתבצרו במסגד אל-אקצה וניסו להפר את הסדר במקום.

"לאחר ניסיונות הידברות להוציא את המתבצרים, נאלצו הכוחות להיכנס למתחם", נמסר מהמשטרה. עוד נאמר כי לעבר הכוחות יודו אבנים ונורו זיקוקים, ועשרות חשודים בהפרות סדר נעצרו.

ארגון הטרור הג’יהאד האיסלאמי מסר, כי הוא עוקב מקרוב אחר המתרחש במסגד אל-אקצה. "המתפללים המוסלמים שהיו במסגד קראו לגדודי אל-קסאם לשגר רקטות לעבר ישראל בתגובה לפעולה הישראלית".

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, התייחס לעימותים בהר הבית ואמר כי הם "פשע חסר תקדים" וכי יהיו לכך "השלכות כבדות".

מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, הוסיף כי כניסה של שוטרים לתוך מסגד אל-אקצה היא חציית קו אדום ותיענה בתגובה מתאימה.

זיאד אל-נח'אלה, מנהיג הג’יהאד האיסלאמי, אמר כי "האירועים במסגד אל-אקצה מהווים איום רציני על המקומות הקדושים".

גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של ארגון הטרור פתח' בטול כרם, שיגרה בעברית מסר אזהרה חמור לישראל: "המסר שלנו היום לישראלים הוא לחכות לכדורים ולמבצעים שלנו שירעידו את הישות האכזרית שלכם. דם בשביל דם בני ציון".