ממשיך לצעוד - עידן עמדי
ממשיך לצעוד - עידן עמדיעיצוב עטיפה: יוני לוי

עידן עמדי משחרר הבוקר, ערב יום השואה תשפ"ג, את 'ממשיך לצעוד' - חידוש ליצירתו המוזיקלית משנת 2012 שנכתבה בהשראת ספרו של הרב לאו 'אל תשלח ידך אל הנער' כילד בתקופת השואה.

עמדי, המזוהה כבר למעלה מעשור כאחד האמנים הכי ישראליים שיש, קיבל לאחרונה בקשות רבות לתרום בדרכו לחיבור הדור הצעיר לזיכרון השואה, וכך נולד הרעיון לתת לשיר חיים חדשים, בתקווה שנדע כולנו להיות ערבים זה לזה ושלעולם אף אחד מאיתנו לא יהיה יותר אדם לגורלו.

השיר הוקלט בתקופה האחרונה בעיבוד חדיש, בליווי תזמורת הסימפונט רעננה עם למעלה מ-30 נגנים שונים, והופק על ידי ליעד גרושקה ועמדי עצמו, שכתב כך:

"הרב לאו הוא צעיר המשוחררים ממחנה הריכוז בוכנוולד שעל שערו התנוסס המשפט הנורא 'כל אדם לגורלו'. קראתי את ספרו רגע לפני גיוסי לצה"ל והוא שינה את חיי ואת הבחירות אותן עשיתי מאז".

"אני זוכר את עצמי כמפקד צעיר מקריא לחיילי מתוכו ואת הקטע הבא במיוחד, הוא מובא בתחילת הספר, מתוך נאום שנשא הרב בטקס פרס ישראל ביום העצמאות ה57 של המדינה:

'אחי שיושב כאן, נפרד ממני כמו הולך בדרכו האחרונה בתוך בוכוונוולד- אתה ילד גדול, עוד מעט בן 8, אני חייב לומר לך את האמת: אין לנו אבא, אין לנו אמא, גם אני הולך. אתה נשאר לבד'.

'אינני מאמין שהגיהינום הזה יגמר. אבל אם התופת הזאת תסתיים ואתה תישאר בחיים, זכור כי יש בעולם מקום ושמו ארץ-ישראל, חזור אחרי, ארץ ישראל. רק לשם תלך. זה הבית שלנו. שם לא הורגים יהודים. זה ביתנו'"

"כל ישראל ערבים זה לזה", חתם עמדי, "עם ישראל חי".