סיכת פרח דם המכבים
סיכת פרח דם המכביםצילום: אפרת כהן

השנה לראשונה סיכות פרח דם המכבים, עליהן פרחים אמיתיים שעברו שימור, יחליפו את המדבקות הרשמיות. מדובר במספר שיא של משפחות שכולות ואנשים מהציבור הרחב, ביניהם חברי כנסת, בכירי משרד הביטחון, אנשי ציבור וידוענים שיענדו את הסיכה.

מיזם הסיכות נועד להחליף את מדבקות דם המכבים המוכרות לכולנו. עמותת דם המכבים משתפת פעולה עם למעלה מ-20 עמותות הנצחה, אליהן מועברות כספי הפרויקט. בין העמותות: ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, לתת פנים לנופלים, המרכז לזכרו של מייקל לוין לסיוע לחיילים בודדים, משפחה אחת, לנצח אחי, אור למשפחות ועוד.

סך הכל יענדו את הסיכה כ-150 אלף בני אדם במהלך ערב ויום הזיכרון, בטקסים ובאירועים השונים. עלייה משמעותית של כ-300% לעומת 50 אלף שענדו את הסיכה בשנה שעברה.

בין המשתתפים במיזם: כנסת ישראל שהזמינה 800 סיכות, עשרות אלפי תלמידים ברחבי הארץ ומגישי תקשורת בכירים, בהם תמר איש שלום, איילה חסון, גאולה אבן, אטילה שומפלבי, גלית גוטמן ועוד.

מכובדים ומפורסמים שיענדו את הסיכה השנה: יהורם גאון, אלי יצפאן, ליאת הר לב, גבי אשכנזי, הדר מרקס, ישראל אוגלבו, רוביק דנילוביץ, רונית יודקביץ ועוד רבים.

מי שעומד מאחורי המיזם הם שבי ספירו, שהקים את העמותה יחד עם אחיו נתן ובן דודו אריאל מרסקי. מטרתם לקדם נרטיב ליום הזיכרון שלא יהיה רק בסימן של עצב ונהי אלא גם העצמה וגאווה בצדקת הדרך. ספירו איבד את דודו ובת דודו בפיגוע בקפה הילל ברחוב עמק רפאים בירושלים ב-2003.

פרח דם המכבים פורח רק באזור אפריל ובשל היותו מוגן חל איסור על פגיעה בו בטבע. אך בתוך חלקת השדה שמטפחת העמותה הפרחים פורחים ומוכנים לקטיף כבר בחודש מרץ וכך ניתן לשלבם בסיכות המיוחדות, הזמינות כעת לציבור הרחב.