ליאו די בטקס
ליאו די בטקסצילום: אריאל אוחנה

בירושלים נערך אמש (שני) טקס יום הזיכרון ליהודי התפוצות הגדול ביותר זה שנים רבות.

יותר מ-1,000 נציגים מ-50 מדינות, המייצגים יותר מ-250 ערים שונות ו-1,000 ארגונים יהודיים הגיעו לציין את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בבנייני האומה.

לציון ערב זה הגיעו מספר הורים שכולים על מנת לשתף את סיפורם הכואב בפני הנוכחים. את הטקס פתח ליאו די, שאיבד בפסח האחרון את רעייתו לוסי ושתי בנותיו מאיה ורינה הי"ד בפיגוע ירי בבקעת הירדן.

הוא שיתף בתחושת האובדן הגדולה והטרייה. "לפני מספר שבועות איבדתי את רעייתי לוסי ושתי בנותיי מאיה ורינה, והשם של כל אחת מהן מייצג משהו חשוב בעולמנו. לוסי פירוש השם הוא אור, אנו חיים בעולם אפל שזקוק להרבה אור והיא זו שבחרה שנעלה ארצה למקום טוב יותר".

על בנותיו אמר: "פירוש השם מאיה הוא מים שנמשלו לתורה, והתורה מטרתה לחבר חיבורים, ומאיה הייתה דואגת שחניכיה יקפידו בכל שישי להתקשר להורים ולסבא וסבתא וכעת גם אני מתגעגע לטלפונים שלה. רינה נקראה בעקבות פרק קכ"ו בתהילים שהוא מזמור לעתיד טוב יותר, וכדי להגיע לעתיד זה צריך לפעול בעולם, כמו רינה שהייתה לוקחת אחריות ומקדמת דברים". לסיום ביקש מהציבור לשמר את שלוש התכונות הללו של אשתו ובנותיו והביע תקווה שהנוכחים לא ידעו עוד צער.

הטקס התקיים בהובלת המערך לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית וארגון משפחה אחת ונטלו בו חלק יעקב חגואל יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, רועי אביקסיס ראש המערך לשירותים רוחניים, גאל גרינוולד סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מארק בלזברג ראש ארגון משפחה אחת, הרבנית רחלי פרנקל, איילין חוטר, רננה מאיר, דבורה קיי, חנה גודמן והזמר יונתן רזאל.

רועי אביקסיס אמר כי "המערך לשירותים רוחניים לקח על עצמו את המשימה להעביר את חוויית יום הזיכרון המרוממת לאחינו יהודי התפוצות שנמצאים בימים אלו בישראל".