אתר בנייה. אילוסטרציה
אתר בנייה. אילוסטרציהפלאש90'

המועצה הארצית לתכנון ולבניה בראשות נתן אלנתן החליטה היום (שלישי) על הכנת תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה - תמ"א 40 ג', זאת כחלק מהיערכות מינהל התכנון לנושא של רעידות אדמה.

באמצעות התמ"א יקודם מסלול רישוי מהיר בדרך מקוצרת לחיזוק מבנים בלבד, ללא תוספת של יחידות דיור. המטרה של המסלול היא להקל על הליך הרישוי במסלול של חיזוק מבנים, דבר שצפוי לקצר בחצי שנה את הליך הוצאת ההיתר.

על מנת שחיזוק מבנים ייכלל במסלול מהיר, היתר הבניה של החיזוק צריך להיות תואם תוכנית. מטרת התמ"א להגמיש הוראות בינוי בנושאים שונים, כגון תכסית וקווי בנין, על מנת לאפשר מהלך שיאפשר היתר לחיזוק במסלול לרישוי מקוצר.

במקביל לתמ"א נעשית עבודה על תקנות רישוי מקוצר בנושא חיזוק מבנה.

כזכור, בספטמבר 2021 אישרה המועצה הארצית, הקלה בתקנות התכנון והבנייה הנוגעות להליכי הרישוי של מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), זאת לאור המצב הביטחוני במדינת ישראל ועל מנת לאפשר מיגון יעיל לכלל האוכלוסייה. מדובר במהלך שהוביל מינהל התכנון בשיתוף פיקוד העורף.

ההקלות נועדו לאפשר הן לאזרחים פרטיים והן למדינה למגן באופן מהיר מבנים למגורים אשר אין בהם פתרון מיגון תקני, בכל רחבי הארץ, בין אם על ידי הוספת ממ"ד ובין אם על ידי מיגון חדר במבנים קיימים.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ויו"ר מטה התכנון הלאומי, נתן אלנתן: "אנו מביאים היום בשורה חשובה לציבור על ידי קיצור משמעותי בהליך חיזוק הבניינים באמצעות מסלול ירוק. הדבר מקבל משנה תוקף בתקופה בה היו מספרי אירועי רעידות אדמה בישראל".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "מדובר בצעד נוסף כחלק ממהלך כולל שמקדם מינהל התכנון בהורדת רגולציה בכל הקשור לתחום התכנון ובנייה. ההחלטה שהתקבלה היום הן צעד חשוב בהורדת רגולציה, והן החלטה מצילת חיים שתביא לקיצור לוחות הזמנים בהוצאת חיזוק מבנים בישראל".