מדורת ל"ג בעומר
מדורת ל"ג בעומרצילום: ISTOCK

בעוד כמה שעות, עם רדת הערב, מדינת ישראל תוצף במדורות ל"ג בעומר המסורתיות שיציינו את מנהג היום הזה.

כילדים, היינו מחכים לערב הזה, בו זה הזמן שלנו להישאר ערים כל הלילה, לצפות בלהבות עולות ויורדות, לזרוק עוד קרש למדורה כדי שתספיק עד לבוקר, לשיר מולה עם גיטרה, לצחוק עם החברים, רק כדי לחזור הביתה בבוקר עם בגדים ספוגים בריח העשן.

הזיכרונות השמחים האלה חקוקים בנו כל כך חזק, עד שכיום, כבוגרים, חלקנו כהורים, איננו מצליחים להבין כיצד אפשרנו לעצמנו כילדים להיות לילה שלם לבד עם מדורה דולקת, עם כל האופציות הפתוחות בפנינו, כולל כאלה שגם לא כוללות הרבה היגיון או אחריות. תמיד היה איזה ילד שזורק דאודורנט או פחית קולה למדורה, את זה שחייב להוכיח שהוא יצליח לקפוץ מעל המדורה, ואת זה שהרים בטעות גחל לוהט במקום תפו"א.

אם נשים בצד את הצד השמח של ל"ג בעומר, הרי שאנחנו חייבים לתת גם מקום נכבד לנושא של שמירה על הסביבה שלנו גם ביום כזה. השיח על מצבו של כדור הארץ, שינויי האקלים, הזיהום שמשפיע עלי, הוא כבר לא שיח שבשוליים. ערים רבות בישראל מקיימות את ל"ג בעומר באופן מצומצם מאד, בוודאי לא כמו בשנים עברו, וחלקן אף אוסרות על הדלקת מדורות.

המצב בו נוער וילדים מתנהלים לבדם מול מדורה שיכולה להכיל כל חומר שבעולם, עלולה להביא למצב שבו זורקים אליה כל דבר, רק כדי לבחון איך הוא נשרף ומתכלה בלהבות. כך אנחנו מסיימים את ל"ג בעומר עם עשן שחור שמעטר לצערנו את השמים, שחור שמסביר לנו שלא רק עצים נשרפו כאן הלילה אלא גם פלסטיקים, גומי, ושאר חומרים שכדור הארץ לא יכול להתמודד איתם.

בתנועת עזרא הולך ותופס מקום יותר רחב למקום של קיימות. הסביבה שלנו חשובה, כדור הארץ הוא חשוב, ולכל בן אנוש בעולם יש אחריות לשמור על הכדור, למעננו ולמען הדורות הבאים. יש כשל לוגי לשמוח בשמחת ל"ג בעומר וביד השני להשליך למדורה בקבוק קולה או כיסא פלסטיק.

הילדים יצאו היום מהבית אחה"צ כדי לארגן לעצמם את המדורה, אך זה לא אומר שלהורים אין תפקיד, מעבר ללוודא שהם לא מתקרבים לאש, או שומרים על עצמם כל הלילה. להורים יש תפקיד משמעותי גם בתיווך הצורך שלא לנצל את היום הזה כדי להרוס את הסביבה.

והנה פיתרון שיכול גם לעזור לסביבה. הציעו לילדים שלכם שעם העצים שנותרו להם, הם לא חייבים לזרוק את כולם אל האש, אלא אפשר להכין מהם שולחנות, ספסלים וכל רעיון יצירתי אחר שיביא לקצת פחות עשן ויותר שמירה על העולם.

אלישמע קלוש הוא רכז קיימות ושל"פ (שמיניסטים לעיירות פיתוח) בתנועת עזרא