אורי משגב
אורי משגבצילום: Flash90

ארגון "בצלמו" דורש לפתוח בחקירה נגד עיתונאי "הארץ" אורי משגב, שבמאמר בעיתון כתב כי "הטייסים מתנגדי ההפיכה היו צריכים לסרב לתקוף בעזה".

במאמר שפרסם משגב כתב: "התקיפה בעזה היא פעולה שדגל שחור מתנוסס מעליה. ההוראה לשגר בלילה פצצות מונחות לדירות מגורים של משפחות, תוך הרג ודאי של נשים וטף, וכפי שהסתבר גם של מי שאינם קשורים לאנשי הג'יהאד האסלאמי, היא פקודה בלתי חוקית בעליל".

לדבריו, "הטייסים ששיגרו את הפצצות היו אמורים לסרב פקודה. אלו טייסים שבסבירות גבוהה מתנגדים להפיכה המשטרית ואולי אף הצהירו שיסרבו לשרת תחת דיקטטורה; הרף הערכי והמוסרי שלהם אמור להיבחן גם בגזרה המבצעית של עיסוקם".

עוד טען משגב: "המפקדים והיועצים המשפטיים במערכת הביטחון ומקבלי ההחלטות בדרג המדיני שאישרו את התקיפה אחראים לפשע מלחמה. אפילו אם מנכים מהמשוואה את החשד (החריף) למעורבות של שיקולים פוליטיים, אלקטורליים וקואליציוניים בהחלטה – יש להדגיש כי מדובר בפעולה התקפית יזומה, שנועדה לצרכי "השבת ההרתעה" או נקמה, ולא סיכול מיידי של פגיעה בישראלים. נהרגו בה ארבע נשים וארבעה ילדים קטנים".

במכתב ששיגר שי גליק מנכ"ל ''בצלמו'' ליועמ"שית גלי בהרב מיארה נכתב: "מדינת ישראל נמצאת בימים אלו במלחמה נגד מבקשי רעתה. כבר עשורים נורים טילים לעבר ישראל, דבר המהווה פשע מלחמה ופשע נגד האנושות".

הוא הוסיף: "השבוע יצאה ישראל למלחמה וחיסלה את ראשי הטרור. הסיכול היה כמובן באישורך. חרף זאת אתמול פרסם עיתונאי הארץ אורי משגב מאמר בעיתון הארץ היוקרתי, בו קרא לטייסים מתנגדי ההפיכה לסרב להילחם בטרור ולא לחסל מחבלים בסיכולים ממוקדים".

לדבריו, "הדבר מהווה קריאה לסירוב פקודה, דבר המהווה עבירה על חוק העונשין סעיף 109 עידוד סרבנות שקובע: מי שהסית או שידל אדם המשרת בכוח מזויין לערוק משירותו או מפעולה צבאית, או סייע לו בעריקה, דינו – מאסר שבע שנים. דבר זה עולה לאין ערוך בזמן מלחמה, שכן בזמן מלחמה סירוב הינו חמור הרבה יותר, שכן הדבר גורם באופן ישיר למוות של לוחמים ואזרחים מחמת מחסור בכוח ורפיון במלחמה. ולכן, חוק העונשין סעיף 109 ס"ק ד' קובע: מי שעבר עבירה לפי סעיף זה בתקופה שבה מתנהלות פעולות איבה צבאיות של ישראל או נגדה, דינו – מאסר חמש-עשרה שנים. אין ספק שמדובר בתקופת זמן זו בה מדינת ישראל הותקפה בימים האחרונים במאות טילים".