קיש וגלט
קיש וגלטצילום: דוברות

מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא פרסם את דו"ח החינוך שלה לשנת תשפ"ג, לאחר שהוגש לשר החינוך יואב קיש ולשר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

דו"ח רשת ''בני עקיבא'' פורס את העשייה בשלושה תחומים: התורה והערכים של הרשת, נתוני התלמידים והתלמידות ונתוני המורים והמורות. הדו"ח מתייחס לנתוני משרד החינוך ולפיהם מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא היא רשת הגדולה המצטיינת ביותר בישראל אשר מובילה במקום הראשון בשלושה פרמטרים, ומקום שני בשלושה פרמטרים נוספים מתוך תשעת הפרמטרים שאותם בחנו במשרד החינוך.

על פי דו"ח רשת בני עקיבא 5,371 שעות לימודי קודש מועברים בכל שבוע ברחבי הרשת, 3,357 תלמידים לומדים לימודי קודש ברמת 5 יחידות, 1,509 לומדים תנ"ך ברמת 10 יחידות, ו-217 אף לומדים לימודי קודש ברמת 15 יחידות. הרשת גם מקדמת תכנית לימוד ייחודית "מובילים ציונות דתית" אשר נבנתה במינהל החינוך של הרשת ומעמיקה במשנתה של הציונות הדתית. התכנית מעוררת בקרב התלמידים הזדהות ועוסקת בשלושה תחומים מרכזיים - הגות, חוויה ומנהיגות. בתכנית משתתפים 1,050 תלמידים ותלמידות אשר ניגשים לבגרות בתכנית המוכרת על ידי מפמ"ר מחשבת ישראל במשרד החינוך כחלק ממקצוע זה.

20,802 נערים ונערות גודשים מדי יום את מוסדות הרשת, מתוכם 5,994 לומדים בתנאי פנימייה ב-23 מוסדות. 45.5% מהתלמידים לומדים במגמות מדעיות לצד 35% נוספים הלומדים במגמות טכנולוגיות. 94% מתלמידי הרשת זכאים לבגרות באנגלית ברמת 5 יחידות, זו ביחס ל-76% ביתר מוסדות החמ"ד – תחום בו הרשת הוכרה כמצטיינת ע"י משרד החינוך. קטגוריה נוספת בה מצטיינת הרשת היא בהצטיינות בבגרות כולה, 23.5% מתלמידי הרשת מסיימים בגרות בהצטיינות זאת לעומת 13.3% ביתר החמ"ד. במתמטיקה הנתונים מציגים זכאות של 26.5% ברמת 5 יחידות זאת לעומת 16.6% ביתר החמ"ד. כמו כן, משרד החינוך גם הכתיר את רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא כרשת המצטיינת בשילוב חינוך מיוחד במוסדותיה.

2,712 מורים ומורות יש ברשת, כאשר יותר מ-50% מהם בעלי השכלה של תואר שני ומעלה, מורי הרשת עברו השנה 3,294 שעות השתלמות. ברשת מקדמים הצבת דמויות נשיות בעלות עוצמה, המהוות דוגמא אישית - ב-40.5% ממוסדות הבנות ברשת עומדות נשים לעומת 16% בלבד בעשור הקודם. 654 ממורי הרשת הם בעצמם בוגרי מוסדות בני עקיבא, כשעשרות מתוכם מלמדים באותו המוסד בו למדו בעצמם. קרוב ל-10% ממורי המאה של החמ"ד בשנה האחרונה הם מהרשת, ו-5 ראשי מוסדות זכו בשנתיים האחרונות בפרסים ארציים אישיים.

מנכ"ל הרשת אלחנן גלט סיכם את הדו"ח: "אנו שמחים לשתף את הציבור בדין וחשבון של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. בצד ההישגים המקצועיים והמגוונים, אני גאה במיוחד על החתירה הבלתי פוסקת בהנהלת הרשת ליצירת הרמוניה בין תחומי הקודש והחול. אנו מתחייבים בעז"ה להמשיך לפעול בכל הכוחות, לזרוע זרעים של תורה ואמונה ולבנות קומות נוספות של מקצועיות ואיכות למען תלמידינו ותלמידותינו".

שר החינוך יואב קיש התייחס גם הוא לדו"ח הרשת: "אני מברך על הפקת דו"ח החינוך של הרשת, המשקף את העשייה הרבה בכל רחבי הארץ ומקדם מצוינות חינוכית מתוך ערכים".