כמאל קיליצ'דראולו
כמאל קיליצ'דראולוצילום: דוברות

בחירות בטורקיה והפעם הפרשנים והסקרים מעניקים יתרון לאופוזיציה. על הגורם לכך, על הסיכויים לתוצאות אמת בבחירות ועל תפיסותיו של ראש האופוזיציה שוחחנו עם ד"ר נמרוד גורן, מומחה לטורקיה השוהה ביום הבחירות באיסטנבול וחווה את הרחוב הטורקי מקרוב.

על עצם היתרון של ראש האופוזיציה שם, כמאל קיליצ'דראולו, אומר ד"ר גורן כי מדובר ב"שילוב של כמה תהליכים. מצב כלכלי לא טוב בטורקיה, מהמורות ביחסי החוץ של ממשל ארדואן, העובדה שארדואן פחות צעיר ופחות בריא". מנגד, הוא מציין התאחדות כל גורמי האופוזיציה להסכמה תחת מועמד אחד.

על המועמד עצמו מציין גורן כי מדובר בראש המפלגה שהקימה את טורקיה המודרנית, מפלגת העם, המפלגה שהקים אטא טורק, מעין מקבילה של מפלגת העבודה בישראל והעומד בראשה נמצא בזירה הפוליטית כ-13 שנים ועמדותיו הן עמדות מרכז שמאל. "הוא נחשב לגורם שיכול לאחד, מי שמייצר קמפיין חיובי שיוצא נגד קיטוב ושנאה עם מדיניות רציונאלית פחות קשורה לתפיסות דתיות, מציע מנהל תקין, חזרה לדמוקרטיה ומצב כלכלי טוב יותר ואכן הוא הצליח לרכז סביבו רבים".

האם ניתן לראות בעובדה שסביב קיליצ'דראולו מתכנסים אנשים בעלי תפיסות שונות מלמדת על סלידה מארדואן אולי יותר מאשר תמיכה בקיליצ'דראולו עצמו? על כך משיב ד,ר גורן ומזכיר כי לארדואן עדיין תמיכה רחבה בטורקיה, בעיקר בפריפריה קיימת אמונה בדרכו של ארדואן. הבחירות הצמודות הן אמנם דבר חדש במדינה, אך אין לערער על כך שכוחו של ארדואן עדיין גדול.

יתרונו של קיליצ'דראולו נובע מיכולתו "לאחד גורמים נבדלים למשהו משותף וזה שונה מאוד מהשיח המפלג והמקטב של ארדואן". באשר לעמדתו כלפי ישראל אומר ד"ר גורן כי לא מדובר בסוגיה שנמצאת בראש האג'נדה שלו ומפלגתו ביקורתית אמנם כלפי ארדואן מתוך תפיסה דמוקרטית וחילונית יותר, אך באשר לישראל הביקורת כלפי חוצת מפלגות בטורקיה. עם זאת להערכתו אמורה להיות בישראל העדפה של קיליצ'דראולו על פני ארדואן בשל עמדותיו הליבראליות יותר.

לזאת הוא מוסיף ומציין כי ישראל הצליחה לנהל מדיניות הולכת ומשתפרת גם מול ארדואן על אף העליות והמורדות ביחסי שתי המדינות. שאלנו אם יתכן והתחממות היחסים של ישראל מול ארדואן נובעת מהצורך של הנשיא הטורקי לחזק את מעמדו לקראת הבחירות, ואולי כאשר לא תהיינה בחירות באופן הוא ישוב להתבטאויות הקשות כלפי ישראל ומנהיגיה, ועל כך משיב גורן ומציין כי "המהלך מול ישראל התחיל כבר לפני כשנתיים, בשלהי ממשלת נתניהו הקודמת התחילו הגישושים". זאת במקביל למהלכים מול האמירויות סעודיה יוון ומצרים, גם ללא בחירות באופק.

ומה בדבר אמינות התוצאות? האם ניתן יהיה לסמוך על התוצאות? ד"ר גורן משיב: "עד עכשיו הבחירות היו אמינות. הביקורות היו על מה שהיה לפני הבחירות כמו החשיפה לציבור, אבל יש בטורקיה אחוזי הצבעה גדולים יחסית ותוצאות אמינות. ארדואן מבהיר אומר שיכבד כל תוצאה ומנגד בהחלט יתכן והוא שינצח".

כאמור, את שיחתו איתנו מקיים ד"ר גורן מרחובות איסטנבול והוא מספר על האווירה המיוחדת, על השיחות עם האנשים ברחוב, על הדגלים והשלטים, כל אלה שהופכים את האירוע להרבה יותר משמעותי כשבוחנים אותו מהשטח ולא מהבית בישראל.