יוליה בחופי תל אביב
יוליה בחופי תל אביבצילום: שי קבסה רשות הטבע הגנים

כלבת הים הנזירית הים תיכונית שקיבלה את השם 'יוליה' לאחר שהגיעה לביקור בחופי יפו, מעוררת עניין רב בקרב חוקרי וחובבי טבע מכל הארץ שמגיעים לצפות בה.

הלילה, לאחר מספר ימים, היא נראתה חוזרת לים. כלבת הים עלתה לחוף ככל הנראה כדי לנוח ולהשיל את פרוות החורף. בשנים האחרונות היא תועדה בטורקיה ואף בלבנון.

כלב ים נזירי הוא מין שנמצא בסכנת הכחדה חמורה ביותר. בטבע, לפי הערכות, נותרו פחות מאלף פרטים של מין זה שבית הגידול שלו הוא אגן הים התיכון וסביבתו הקרובה.

כלבת הים בתל אביבגיא לויאן רשות הטבע והגנים

ד"ר מיה אלסר מדלפיס המנהלת את מחקר כלבי הים בישראל, ביקשה מפקחי רשות הטבע והגנים לאסוף דגימות צואה מהמקום שבו שהתה יוליה. אך לפני שהספיקו לעשות זאת, פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, שי קבסה הודיעה כי היא חזרה.

"הגעתי למשמרת בשעה 5:30 והבנתי מהפקח שהיה לפניי שהיא נכנסה למים בלילה ולא יצאה מאז. חשבתי שזהו, היא כנראה עזבה, אבל לא ויתרתי והמשכתי לשמור, ופתאום בשעה 6:30 בבוקר, לאחר כשלוש שעות במים, ראיתי שהיא עולה חזרה לאותו מקום. היא נראית בריאה ומתפקדת ככל הנראה ירדה לאכול ולהתרענן". כך לדברי קבסה.

כלב ים שנמצא בתל אביב
כלב ים שנמצא בתל אביבצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

ד"ר אלסר מציינת שזהו המשך ישיר לשינוי ההתנהגות של יוליה מאתמול: "אנו רואים איזושהי התאוששות אחרי המסע הארוך שלה, וזה סימן טוב. אנו גם מקווים מאוד שבקרוב היא תתאושש מספיק כדי לחזור למקומות שבהם יש לה יותר מרחב מחיה, כמו החופים של טורקיה, הארוכים יותר".

חוקרי דלפיס מדגישים כי אין להתקרב אל כלבת הים. כל עוד יוליה שוהה בחוף, פקחי ומתנדבי רשות הטבע והגנים, כמו גם חוקרי דלפיס ומתנדבי העמותה, שומרים עליה במשך כל שעות היממה.