התפילה בקבר יוסף הלילה
התפילה בקבר יוסף הלילהצילום: רועי חדן

אלפי בני אדם נכנסו הלילה לקבר יוסף שבשומרון זאת לרגל ספירת העומר המיוחסת ליוסף הצדיק: "יסוד שביסוד". זו הכניסה הגדולה ביותר למקום בשנים האחרונות - מאז פרוץ מגיפת הקורונה.

הכניסה התקיימה כחלק מהכניסות הקבועות אותן מקיימת מועצה אזורית שומרון בליווי חיילי צה"ל ובסיוע מתנדבי מנהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים של המועצה.

יוסי דגן ראש מועצת שומרון, התייחס לקושי עבור יהודים להגיע לקבר יוסף: "הגענו לכאן כדי להתפלל במקום הקדוש הזה, אבל גם כדי להגיד לממשלה שהמצב שיהודים מגיעים לכאן באמצע הלילה לא יכול להימשך".

"המקום הזה אחד המקומות הקדושים ביותר לעם היהודי, ואפילו לפי הסכמי אוסלו המרושעים והאומללים אמור להיות בשליטה מלאה של מדינת ישראל - יחד עם הדרך שמוליכה אליו. אנחנו, בשם כל עם ישראל, מצפים מממשלת ישראל לאזור עוז וגבורה ולהחזיר את ישיבת עוד יוסף חי לכאן בצורה מלאה, להחזיר את חיילי צהל לכאן, להחזיר את דגל ישראל להתנופף כאן במקום הקדוש הזה ולהראות לכולם - גם לעצמנו וגם לאויבנו -שאנחנו לא חוששים. דווקא בזמן שגורמים מסויימים מנסים לייצר פילוג בעם, אנחנו מתחברים לדמותו של יוסף הצדיק שהיה המאחד, שידע לסלוח וידע לחבר את כולם את עם ישראל ומתוך זה את כל העולם", דברי דגן.

הרב דוד דודקביץ', ראש הישיבה ורבה של יצהר הוסיף: "גם כשיש פיתויים, נקודת הקודש הפנימית של יוסף ניכר עליו דיוקנו של אביו יעקב, דיוקן של ישראל עם קדוש. אנחנו באים לכאן לקבל את השפע הזה. שאלת הזהות היהודית הפנימית הזו היא שנותנת כוח ועוז לכל האומה, בכל מקום שלה".

ח"כ אברהם בצלאל מש"ס אמר: "אנחנו מאוד שמחים להיות במקום הקדוש הגדול הזה. הקבר של יוסף הצדיק שהיה המשביר לכל עם ישראל וידע גם להתגבר גם להבליג. להיות במקום הזה בשבילי זה מרגש מאוד. אנחנו מתפללים כאן בשביל כל עם ישראל מתפללים ומקווים בעזרת השם שהמקום הזה יהיה תוסס, שכל אדם מעם ישראל יוכל להגיע לפה בכל זמן שירצה בצורה מסודרת, יום יום שעה שעה שנוכל לבוא להתפלל על קברו של יוסף הצדיק".

"אני מבקש לחזק את יוסי דגן שעושה רבות ונצורות למען ההתיישבות למען כל יהודה ושומרון ואני מאחל שימשיך לעשות ונראה את המקום הזה מיושב בעוד מתיישבים שבאים לגור ולהיות פה", הוסיף.

חברו לסיעה, ח"כ ארז מלול, ציין כי "כתוב בזכות יוסף אסיר צדיקך. לא מזכירים את יוסף כשהיה מלך, וחילק מזון אלא המעלה של יוסף הצדיק שהוא היה גם אסיר ועדיין היה צדיק. אנחנו עכשיו בתקופה שתוקפים אותנו מבית ומחוץ, גם יש לנו אויב מסביב לארץ שתוקף אותנו וגם יש לנו את האויב מבפנים שלא מרפה מאיתנו. אפילו שמתקיפים אותנו - אנחנו עדיין נלחמים על הזהות היהודית על עם ישראל, על רווחת ישראל, לטובת כל העם . אנחנו מתפללים בעזרת השם שבזכות יוסף הצדיק תהיה לנו סיעתא דשמיא וכוח להמשיך לעזור לעשות דברים טובים".

בין הנכנסים גם סגן ראש המועצה דוידי בן ציון, הרבנים שלום ארוש ונחמן בידרמן, ראש עיריית אלעד ישראל פרוש, רב המשטרה הרב רמי ברכיהו, מפקד אוגדת איו"ש תת אלוף אבי בלוט, מח"ט שומרון אל"מ שמעון סיסו, קצין ההגמ"ר של הפיקוד סגן אלוף אליצור טרבלסי ואלפי מתפללים מכל רחבי הארץ.

כאמור, את כניסת המתפללים אבטחו כוחות צה"ל. במהלך פעילות האבטחה יידו פלסטינים אבנים והשליכו מטענים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות. הלוחמים ירו לעבר מספר חמושים שירו לעברם וזוהו פגיעות.