יעקב אשר
יעקב אשרצילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

יושב ראש ועדת הפנים, ח"כ יעקב אשר, מפרט במליאת הכנסת את הישגי הוועדה ומציג אותם כ"מסע ביזה למען הפריפריה ולמען כלל אזרחי ישראל".

בפתח נאומו עם הצגת חוק ההסדרים, פנה ח"כ אשר ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה ואמר כי הוא מבקש להקדים "כמה מילים על מדורת ההסתה שמשתוללת במדינה".

"מתארים אותנו כשודדי הקופה הציבורית, את התקציבים כמסע ביזה ואת הדמויות שלנו הפכו לקריקטורות שה'דר-שטירמר' היה גאה בהן", פתח ח"כ אשר את דבריו.

"הבעיה של אלה שצועקים", אמר, "שהם כבר מזמן לא יודעים על מה הם צועקים. גרונם ניחר מסיסמאות ונתונים אין. מטעמים של רצון טוב החלטתי לעשות בשבילם את העבודה ובכדי להקל עליהם אספתי את רשימת הביזה המלאה לתועלת המעוניינים".

"הקשיבו, רפורמה אחרי רפורמה, יום אחרי יום, לילה אחרי לילה, ישבנו כאן בחדר הוועדה, אנחנו תאבי הבצע עם האף הארוך, בזזנו שורה אחרי שורה, סעיף אחרי סעיף, לא ויתרנו על פירור. את הכל לקחנו וליטשנו, לא השארנו חוק אחד שלם, הכל נחתך ונמצץ עד תום", סיפר.

"ואם לא די בזה – בזזנו גם את משרד האוצר בתקציבים מכובדים. ככה סתם על הדרך. שיהיה. לפריפריה. גם הגאוגרפית וגם החברתית. אז אם לא ידעתם על כך – לכו תאריכו לנו עוד קצת את האף. אבל הכי חשוב, שתשבו ותאזינו בסבלנות למסע השוד הגדול של החרדים".

לדבריו, "תכליתם של כל החוקים שאציג כאן - אחת: התנעת השוק. שתי משימות עמדו לנגד עינינו בתהליך העבודה - 1. לשחרר את שוק הדיור והתשתיות מכבלי בירוקרטיה ורגולציה. 2. איפה שצריך, להוסיף שמן בגלגלים שינועו הכי מהר שניתן. מיפינו את כל הצמתים בהם ברגי המערכות חלודים, מסורבלים או סתם תקועים בלי לזוז – ופשוט חתכנו, שחררנו חסמים, סללנו מעקפי סמכויות, הקלנו בזכויות, ייצרנו מנופי לחץ, תמריצי זירוז".

"מצד שני", המשיך לפרט, "היינו דרוכים כל העת לעגן את הדברים במשקל מאזן, שמענו צדדים מנוגדים, שקלנו, טייבנו, הגנו על זכויות, סייגנו. עבורנו כמחוקקים לא מדובר בעניינים מנוגדים, כי לאמתו של דבר הם משלימים זה את זה. טובת השוק, תועלת הציבור - מול זכויות הפרט הבודד".

"מבט לפה, מבט לשם. אני חושב שבעבודה משותפת ומאומצת של כלל חברי הוועדה, קואליציה ואופוזיציה כאחד, מתוך ענייניות ושיתוף הציבור, יחד עם הייעוץ המשפטי - הצלחנו במשימה", סיכם ח"כ אשר.