איצטדיון עירוני עפולה: המחבל סימן פחים בהם ניתן להניח מטענים
איצטדיון עירוני עפולה: המחבל סימן פחים בהם ניתן להניח מטעניםצילום: תקשורת שב"כ

הותר לפרסום: בפעילות של שירות הביטחון הכללי והמשטרה נעצר לפני מספר שבועות תושב אום אל-פחם בחשד כי בכוונתו לבצע פיגוע תופת באמצעות מטען לאחר שגויס לחמאס.

החשוד מחמד נדיר מחאג'נה, אזרח ישראלי תושב אום אל-פחם בן 20, נעצר כשברשותו מדיה ששימשה לקשר מול החמאס ברצועת עזה.

בחקירה בשב"כ עלה כי גויס לפני מספר חודשים לזרוע הצבאית של החמאס ברצועת עזה, לצורך ביצוע פיגוע תופת באמצעות מטען בשטח מדינת ישראל. מהחקירה עולה כי לאור לחצים כלכליים ונפשיים בהם היה מצוי, החל להתקרב לאידיאולוגיית האחים המוסלמים, ובהמשך החליט כי ברצונו לבצע ג'יהאד.

עוד עלה בחקירה כי אסף מידע אודות מיקומים אפשריים לביצוע פיגוע בישראל, בדגש על אתרים ביטחוניים ומקומות הומי אדם ושלח את המידע שאסף לחמאס ברצועת עזה.

מפת אזור אצטדיון עפולה על גביה סימן תחנות אוטובוס סמוכות
מפת אזור אצטדיון עפולה על גביה סימן תחנות אוטובוס סמוכותצילום: דובר צה''ל

בסופו של דבר, על פי הנחיות שקיבל מחמאס, בכוונתו היה לממש פיגוע תופת בקו אוטובוס 921 באזור חדרה, והוא אף ביצע מספר פעולות לטובת מימוש הפיגוע טרם נעצר.

לפני כשבועיים הוגש כתב אישום נגד מחמד מחאג'נה, המייחס לו עבירות ביטחון חמורות. נזכיר כי בחודש ינואר השנה נעצרו שני אזרחים ישראלים תושבי מעאויה שגוייסו אף הם על-ידי החמאס ברצועה לצורך ביצוע פיגוע מטען בשטחי ישראל. מהעולה בחקירות מוערך כי השניים הופעלו על-ידי אותה התשתית.

מפת חדרה בה סימן את התחנה המרכזית ותחנת אוטובוס נוספת
מפת חדרה בה סימן את התחנה המרכזית ותחנת אוטובוס נוספתצילום: שב''כ

גורם בשב"כ אמר כי "חקירת הפרשייה חושפת פעם נוספת את מאמציו של החמאס לקדם פעילות טרור בשטחי ישראל, תוך ניסיון להרחיק את מעורבותו באופן פומבי, במקביל למצג שווא כי ברצונו לקדם מהלכי הסדרה ברצועה. זאת, תוך ניצול ציני של אוכלוסיית אזרחים ישראלים וגיוסם לטובת פעילות טרור".

בשב"כ אמרו כי האחריות על פעילויות מעין אלו מוטלת על הנהגת החמאס ברצועה, בראשה יחיא סנואר, ראש החמאס ברצועת עזה. ''שירות הביטחון הכללי, יחד עם משטרת ישראל, ימשיכו לפעול לסיכול פעילות טרור מצד ארגוני הטרור, ולנקוט את כל האמצעים העומדים לרשותו על מנת להגן על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה ולמצות את הדין עם כל הגורמים המעורבים'', נמסר.