אורטל תמם ויהונתן פולארד
אורטל תמם ויהונתן פולארדצילום: יוסי זליגר-TPS, ערוץ 7

בערב חג השבועות התקשר יהונתן פולארד לאורטל תמם, אחייניתו של משה תמם הי"ד שנחטף ונרצח בהיותו חייל צה"ל. פולארד ביקש לחזק את ידיה של אורטל ובני משפחתה הנאבקים נגד שחרור המחבל הרוצח וליד דקה.

פולארד אמר לתמם כי "המאבק הזה, שאתם מנהלים בגבורה, הוא לא רק שלכם אלא של כל עם ישראל ועל כולנו לעמוד לצדכם".

פולארד הוסיף כי "העובדה שדקה, שהוא וחבריו חטפו ועינו קשות את משה הי"ד בטרם רצחו אותו, זכה לחיות ואף לשמש כנציג המחבלים הכלא במשך תקופה ארוכה תוך שהוא זוכה לתנאים מיטיבים ולטיפול רפואי מסור הינה חרפה מוסרית".

פולארד הביע זעזוע מהתנהלות מערכת המשפט שגרמה לכך שהמשפחה השכולה נאלצת להיכנס לחג בחרדה. לדברי פולארד "אף מדינה שמכבדת את עצמה לא יכולה להשלים עם שחרורו של מחבל רוצח נתעב שכזה ואני לא מסוגל להאמים שמישהו במערכת המשפט או בשירותי הבטחון יהיה מסוגל לקבל החלטה נוראה שכזו".

כזכור, בשנת 2014 הועלתה אפשרות לשחרורו של פולארד שישב אז בכלא האמריקני והיה במצב רפואי קשה בתמורה לשחרורו של דקה ומחבלים נוספים בעלי תעודת כחולה שישבו בכלא הישראלי אולם פולארד אסר על מקורביו לפעול לקידום המהלך. בהתייחסות לנושא לאחר שחרורו הסביר פולארד "אם הייתי עושה זאת, לעולל לא הייתי יכול להסתכל למשפחות השכולות בעיניים ולא הייתי יכול לחיות עם הידיעה שגרמתי פגיעה כזו בהרתעה ובבטחון של אזרחי ישראל".

ביום חמישי האחרון חל שיפור במצבו הבריאותי של האסיר הביטחוני וליד דקה שהיה מעורב בחטיפתו ורציחתו של החייל משה תמם ב-1984 ונידון למאסר עולם. המחבל הועבר למרכז הרפואי של שירות בתי הסוהר לאחר אשפוז בבית החולים שמיר אסף הרופא.

בעקבות המעבר הנחה השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את שירות בתי הסוהר שלא לתת לאסיר שום פריבילגיה. לדברי גורמים, השר בן גביר הנחה את שב"ס להתנהג עם דקה בצורה נחושה ולא לתת לו שום הטבה. השר אמר כי "אם זה היה תלוי בי, דקה היה על כסא חשמלי, אך המינימום של המינימום כלפי משפחת תמם והציבור הישראלי חייב להעשות ואסור לתת לרוצח נבזה הקלות והטבות".

בהערכת מצב שהתקיימה בערב החג אמר השר בן גביר: "מבחינתי דינו של המחבל הזה, כמו של שאר המחבלים, הוא מוות, אך כל עוד הוא בחיים, בוודאי שלא לתת למחבלים זכויות מעבר למינימום הבסיסי".

נזכיר כי בימים האחרונים דקה הגיש בקשה לשחרור מוקדם מאחר וימיו ספורים - מה שכעת מתברר כלא אקטואלי מאחר ומצבו השתפר ואינו חמור כשהיה.

ההחלטה בדבר שחרורו המוקדם של המחבל וליד דקה, חוטף ורוצח החייל משה תמם הי"ד, תתקבל בשבוע הבא, בתאריך ה-31 במאי. גם בשאלה בידי מי הסמכות לקבל את ההחלטה תינתן תשובה בשבוע הבא, ויוכרע אם סמכות ההחלטה היא בידי ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט או שהדיון יעבור לבית המשפט המחוזי, כפי שדורשת הפרקליטות.