ח"כ בנימין נתניהו במליאה
ח"כ בנימין נתניהו במליאהצילום: שלו שלום, TPS

דיון סוער התקיים היום (שני) במליאת הכנסת במסגרת דיון 40 חתימות בנושא "אוזלת ידה של הממשלה למול הכפלת מקרי הרצח".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום והתייחס למקרי הרצח במגזר הערבי ולאחר מכן עבר לדבר על אלימות מפגינים נגד חברי כנסת מהקואליציה. דבריו של נתניהו עוררו סערה ועם סיום דבריו, עלה ראש האופוזיציה יאיר לפיד לענות.

בנושא האלימות בחברה הערבית אמר נתניהו: "אני מזמין את כל חברי הכנסת של הסיעות הערביות אליי למשרד. זה לא תרגיל, זה בא מעומק הלב. אנחנו נצטרך לפעול בהרבה חזיתות, אני אצטרך את שיתוף הפעולה שלכם ואני מצפה לפגישה הזו".

נתניהו המשיך, "שמעתי כאן את זעקות האמת של ח"כ סלימאן ושל חברי הכנסת הערבים. שמעתי גם שדברים השתנו במהלך השנים. פעלתי בממשלות בראשותי להקים תשע תחנות משטרה - בערערה, בכפר קאסם, בג'סר, בטמרה, בכפר כנא בגליל המערבי, בטירה ובעוד חמש נקודות משטרה. זה לא היטה את המאזן. הבעיה שאתם מתארים היא אמיתית".

בהמשך התייחס נתניהו לאלימות נגד חברי כנסת: "כל יום הם ממציאים תירוץ אחר. חוק הגיוס, קרן הארנונה, ישיבת מעלה אליהו בתל אביב. רחמנא ליצלן, ישיבה דתית לאומית בלב העיר העברית הראשונה".

"בשם חופש הביטוי הם מכים את השר דיכטר, מגרשים את ביסמוט ולא מאפשרים לרוטמן לנאום באוניברסיטת תל אביב. האם זה חוקי לקחת נציג ציבור, ולרדוף אחריו, לאיים עליו ולהגביל את חופש התנועה שלו במרחב הציבורי? זה דבר רציני מאוד".

"מספר ח"כ שיקלי שתוקפים את אשתו, אומרים לה – 'אנחנו מהעמק, את ממגדל העמק. מקומך לא כאן'. כל זה נעשה 'בשם הפלורליזם, בשם הדמוקרטיה', איזו גזענות ואיזו התנשאות. אמר היום אדלשטיין בישיבת הסיעה שהוא לא נתפס לחרדות ולפחדים, אבל הוא סבור שזה ייגמר ברע", אמר נתניהו לסיום.

ח"כ אחמד טיבי ניגש לדוכן הנואמים במליאה ופנה לנתניהו לאחר שהדיון הוסת מהאלימות בחברה הערבית: "ענית בצורה רצינית בהתחלה, שמעת את הזעקה שלנו - די עם ההתנהגות הזאת, עכשיו אנחנו מדברים על דם שנשפך ברחובות כל דקה".

לפיד תקף את נתניהו מיד לאחר מכן: "תחת הממשלה שלך יש עלייה של פי שלושה נרצחים במגזר הערבי, ועלייה של 65% במגזר היהודי. כמה שלא תעמוד פה ותשקר, עדיין יש נתונים. הנתונים הם שבממשלה שלנו מספר הרציחות והפשיעה ירדו, ובממשלה שלכם הם עולים ועולים ועולים. כי אתה מינית אדם שגם אתה יודע שלא יכול להיות השר לביטחון לאומי, מסיבות פוליטיות. השר לביטחון לאומי וטיקטוק ופיתות".

"אני רוצה להצטרף למה שאמר ח"כ טיבי - יש גבול ללעג כשאנחנו מתכנסים לדון במותם של אזרחים ישראלים, שהממשלה שלך הייתה צריכה להגן עליהם ולא עושה את זה אפילו לרגע".

עוד אמר: "אני מציע שבפעם הבאה בין קריאה לאחדות העם ואמירה שאתה ראש ממשלה של כולם לבין להתחיל להסית, קח לפחות דקה של הפסקה. איפה היית כששלחו כדור לבנט וחיכו לסילמן ולאורבך מחוץ לבית? אתה מדבר על להסית? מה קרה לשמחה רוטמן, רק הדביקו מדבקות על הרכב. הוא הותקף בידי מדבקה".