יפעת סלע
יפעת סלעצילום: ויקה גורשטיין

בעקבות הקמת הועדה לבחירת את המועמד הציוני דתי לכהונת הרב הראשי לישראל קוראת יו"ר תנועת האישה הדתית אמונה יפעת סלע ליו"ר מפגלת הציונות הדתית השר בצלאל סמוטריץ' ולרב יעקב אריאל שעומד בראש הוועדה לפעול בהקדם לייצוג נשי ראוי.

על פי הפרסומים בוועדה צפויים לקחת חלק 35 רבנים ואין כלל ייצוג למגדר הנשי.

"להבנתנו וע"פ הפרסומים, הועדה כוללת רבנים בלבד ונעדרות משורותיה רבניות ומורות הלכה. במסגרת תפקידו, רב ראשי לישראל נותן מענה באופן מלא הן לגברים והן לנשים", כותבת סלע. "מלבד זאת, החלטותיו משפיעות באופן ישיר על אורח חייהן של נשים ופסיקותיו רלוונטיות עבורן בשדות שונים ומגוונים- בבתי הדין הרבניים, בענייני דיני משפחה, נישואין וגירושין, מקוואות, מעמד אישי ועוד".

לדבריה, ועדת רבנים שבוחרת מועמד לרבנות הראשית לישראל ללא ייצוג ראוי של המגדר הנשי, אינה ראויה ופוגעת פגיעה אנושה בנשות המגזר הדתי לאומי. "אין מדובר כאן במראית עין בלבד, אלא שאלה מהותית על מקומן של הנשים בחברה שלנו ויכולת ההשפעה שלהן על העולם הדתי וההלכתי. עולם שזוכה להצמיח בשנים האחרונות יותר ויותר נשות הלכה, רבניות ומורות הוראה שלנות בעולמה של הלכה ואשר הביאו למהפכה אמיתית בחברה הדתית לאומית. מקומן הראוי הוא גם בוועדה זו שתשפיע באופן ישיר על החברה הישראלית, וגם על כל אישה בישראל".

סלע מציינת כי כבר לפני עשור, לקראת הבחירות הקודמות לרבנות הראשית פעלה תנועת האישה הדתית אמונה לצירוף נשים ולייצוג ראוי למגדר הנשי בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. "אנו מבינות כיום כי מלאכתנו לא תמה והדרך עוד ארוכה. על כן, אנו פונות אליך לפעול בהקדם עוד טרם כינוס הועדה, להביא לייצוג ראוי של המגדר הנשי בוועדה שתבחר את הרב שייצג את הציונות הדתית. אנו מוכנות לסייע ככל שיידרש על מנת לאתר ולבחור נציגות ראויות לוועדה על מנת שלא תצא תקלה תחת ידיה".