רובע מנהטן בניו יורק התעטף בצבעי כחול לבן לרגל מצעד התמיכה המסורתי והגדול בישראל שנערך הערב (ראשון) בשדרה החמישית תחת הכותרת "מחדשים את התקווה".

במצעד השתתפו למעלה מ-40 אלף בני אדם וקבוצות מ-200 ארגונים שונים, יהודים ושאינם יהודים, פוליטיקאים מימין ומשמאל, חברי קונגרס, ראשי ערים ונכבדים נוספים.

המצעד מתקיים מאז שנת 1965 ומארגנת אותו המועצה לקשרי ציבור של הקהילה היהודית בניו יורק (JCRC-NY).

המחאות בארץ הגיעו גם למצעד שנערך בניו יורק כשקבוצות וארגוני יהודים שונים מחו נגד חברי כנסת ושרים מהממשלה הנוכחית אולם לא נרשמו אירועים חריגים.

בתחילת המצעד אמר גדעון טיילור, מנכ"ל ה-JCRC- NY: "אנו מודעים לכך שאנשים רבים בקהילה שלנו מודאגים מההתפתחויות בישראל ומאמינים שהמצעד הוא הזדמנות ייחודית לקהילה שלנו להתכנס ולהזכיר אחד לשני את כל מה שהופך את ישראל למיוחדת, ייחודית וחשובה".

ג'רי אלפרסטיין, המייצג את ארגון ותיקי המלחמה היהודים וישתתף במצעד, הוסיף: "לחמתי נגד הקומוניסטים במלחמת וייטנאם, יריתי וכדורים שרקו מעלי. אני מגיע לכל מצעד מאז 1999 ואני לא מתכוון להילחם בישראלים. מותר לא לאהוב את מה שקורה בישראל, אבל חייבים לאהוב את הישראלים".

במצעד השתתף גם ארגון נפש בנפש עם משאית מעוצבת בצורת מטוס. במהלך המצעד אמר הרב יהושע פס, מייסד שותף ומנכ"ל הארגון: "לעמוד כאן על אדמת אמריקה ולחזות בעיר ניו יורק נצבעת כחול-לבן, בנוכחות מאות אלפי המשתתפים, זהו מחזה שלעולם איני מצליח להישאר אדיש כלפיו. השנה זכינו להיות בין הבמות המובילות את המצעד. השתתפותנו בצעדה חשובה זו היא תזכורת חיה לקהילה המקומית לכך שמדינת ישראל תמיד תהיה כאן כביתו של העם היהודי בתפוצות ועדות לחשיבותם האסטרטגית ותרומתם הכלכלית של העלייה למדינה".

יו"ר יד ושם, דני דיין, שוחח עם ערוץ 7 במהלך המצעד למען ישראל בניו יורק. "צעדתי את המצעד הזה כל כך הרבה פעמים. חשבתי הפעם לוותר אבל המעמד הזה מושך אותי אליו כל פעם מחדש", סיפר.

נועה תשבי, שהיתה שליחה רשמית של ישראל ופוטרה באחרונה על ידי משרד החוץ, הגיעה גם היא לצועד. "פיטרו אותי וזה לא משנה את העובדה שאני עובדת בעד ישראל והעם היהודי עם תואר ובלי תואר. המצעד הזה מאוד חשוב שחוגגים 75 שנה לישראל מעל 40 אלף מראים תמיכה א מפלגתית בארץ ישראל כאן בניו יורק וזו העוצמה".

היא הגיבה להפגנה הקטנה נגד ממשלת ישראל באזור המצעד וציינה: "אנחנו נמצאים באחת הדמוקרטיות החזקות בעולם אני הבנאדם האחרון שאגיד לא לממש את זכות הדיבור לכולם יש זכות להביע את דעתם כל עוד לא אלימה ומכבדת. אני אישית חושבת שדבר כזה שמביע תמיכה כל כך חזקה במדינת ישראל בלב מנהטן זה דבר חשוב ולכן אני כאן".

אל מול המצעד הפגינו שתי קבוצות מרכזיות ולא גדולות במיוחד. האחת מחתה נגד חקיקת הרפורמה המשפטית והיתה מורכבת גם מישראלים שהגיעו כדי להניע את ההפגנה.

המפגינים בהפגנה השנייה מחו נגד מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים והשתתפו בה גורמים פרו-פלסטיניים ובהם חברי קבוצת 'נטורי קרתא'.