זירת הפיגוע בגבול מצרים.
זירת הפיגוע בגבול מצרים.צילום: אמיר כהן, רויטרס

בלשכת הרמטכ"ל ייערך מחר (שני) סיכום ראשון של תחקיר הוועדה לבדיקת האירוע הקשה בגבול מצרים בשבת שעברה שבו נרצחו הלוחמים סמלת ליה בן נון, סמ"ר אורי יצחק אילוז וסמ"ר אוהד דהן הי"ד.

מנתונים ראשונים עולה כי היתה סידרת כשלים בכל הדרגים הן הדרג הפיקודי והן בדרג המבצעי. כך לדוגמא עולה כי בעמדה סמוכה לעמדה שבה נרצחו שני הלוחמים במרחק של כ-200 מטרים שהה עוד זוג לוחמים ששמעו ארבע יריות ולא דיווחו על כך כיון שחשבו שמדובר ברוחות עזות וכן בעובדה שקולות ירי הם דבר תדיר באזור.

כמו כן עולה כי החייל שנמצא ירוי ישב על כיסא וכי החיילים לא הכירו את הפתח דרכו חדר המחבל שהיה סגור באזיקונים בלבד. עוד עולה כי לא ברור מי אישר שהייה בת 12 שעות רצופות בעמדה.

בצה"ל גם בדקו את הדיווח המצרי לפיו שוטר מצרי עזב את העמדה ומה עשו בעקבות זאת בחטיבה.

הממצאים יובאו בפני הרמטכ"ל שיצטרך לקבוע עד היכן תגיע חומרת הענישה והאם זה יסתכם בדרג הזוטר או יעלה עד לדרג מפקד האוגדה ומפקד הפיקוד.

בתוך כך, אתמול זיהו תצפיות צה"ל מספר חשודים שניסו להבריח סמים לשטח ישראל במרחב חטיבת יואב בגבול מצרים. לוחמי צה"ל מגדוד "מגן אילת" ומגדוד ברדלס, ולוחמי מג"ב הוזנקו למקום ופתחו במרדף אחר החשודים בניסיון ההברחה. הכוחות עצרו שני חשודים.

במהלך המרדף, איתרו הכוחות והחרימו שקים ובהם חומרים החשודים כסם מסוג מריחואנה במשקל 21 ק"ג, בשווי מוערך של כ-2.35 מיליון ש"ח וחומרים החשודים כסם מסוג חשיש במשקל 26 ק"ג, בשווי מוערך של 2.35 מיליון ש"ח.

במהלך שנת 2023 סוכלו עד כה כ-30 הברחות סמים מגבול מצרים בשווי של כחצי מיליארד שקלים.