אורית סטרוק
אורית סטרוקצילום: Sraya Diamant/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו בדק בימים האחרונים אפשרות למנות את שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק כנציגת הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים.

על פי הדיווח של מורן אזולאי ב'ynet', נתניהו ניהל בימים האחרונים שיחות טלפון אישיות עם השרות שבמפלגתו ובדק איתן את האפשרות למנות את סטרוק לצידו של שר המשפטים יריב לוין.

קודם לכן, בישיבת סיעה נשאל סמוטריץ' על ידי ערוץ 7 בנוגע לוועדת לבחירת שופטים מדוע הקואליציה נותנת פרס לאופוזיציה נציג בוועדה לבחירת שופטים?"

השר סמוטריץ' הפתיע וענה: "מי אמר לך שזה יקרה? יש עוד יומיים".

סמוטריץ' על הוועדה לבחירת שופטיםחזקי ברוך

יצויין כי חברת הכנסת טלי גוטליב (הליכוד) הגישה את מועמדותה לחברות בוועדה לבחירת שופטים, אך שלא כמקובל המועמדות הוגשה באופן עצמאי ולא מפלגתי. בראיון לערוץ 7 היא מסבירה מדוע.

"אני עושה את זה כי קוראים לי טלי גוטליב ואני חושבת שאני סמן ימני מאוד חזק בקואליציה, ואני מזכירה לקואליציה דברים שהיא שוכחת כמו הוראות החוק שמדברות על שני נציגי הכנסת לצד שני שרים בוועדה לבחירת שופטים והנציגים הללו הם מאוד חשובים. חברי הכנסת שנבחרים נבחרים בבחירות חשאיות, כלומר שבכלל לא משנה מה כתוב בהסכמים הקואליציוניים כי אם אני עומדת מאחורי וילון אי אפשר לדעת מה הצבעתי. לכן חוק גובר על הסכם קואליציוני".

מאחר וכך, אומרת גוטליב, "קואליציה חכמה צריכה לזכור שמוטב לה להגיע להסכמות על מינוי שני נציגים מטעמה בלי מחוות לאופוזיציה, שלא רק שלא מעריכה מחוות אלא שזה מהווה עבורה תמונת ניצחון שלא מגיע לה לקבל בימים אלה", היא אומרת ומזכירה את התנהלות הקואליציה של השנה שעברה תוך התעלמות מהאופוזיציה שכיום משמשת לקואליציה.

"נבחרנו כממשלת ימין חזקה ויציבה עם 64 מנדטים. יש איזה סוד שבגללו עליי לוותר על מינוי בוועדה לבחירת שופטים? למה?", שואלת חברת הכנסת גוטליב. "כיוון שאני סמן ימני רציני הזכרתי לקואליציה שגם אני מועמדת וכדאי מאוד שיהיו שני נציגים של הקואליציה".

על הדיווחים לפיהם השר לוין אינו רואה במינוי שני חברי קואליציה לוועדה סעיף קריטי, אומרת גוטליב כי "עם כל הכבוד לשר לוין, שאני מאוד מכבדת אותו, ומדובר באדם מאוד חכם ונבון שמאוד רוצה את הרפורמה, נתתי דוגמא לשינויי חקיקה בלי לקרוא לזה רפורמה. אתמול הונחה הצעת חוק שלי שאומרת ששר או ממשלה יוכלו לפנות לייעוץ משפטי של הממשלה או ייעוץ משפטי חיצוני ובלבד שחוות הדעת הזו לא תחייב אותם. כך ניסחתי הוראת חוק שהיום לא קיימת והיא נגזרת מפסיקת בית המשפט העליון בלי לקרוא לזה רפורמה ובלי לבקש רשות ממיארה, בלי להיות חלק מחבורת חסמב"ה בבית הנשיא ובלי שייצג אותי השר דרמר שאני מכבדת אבל הוא לא נבחר על ידי הציבור ואני לא יודעת מה ידיעותיו בתחום המשפט. אני אמונה על מה נכון לעם ישראל, כלומר שיהיו שני נציגים של הקואליציה בוועדה לבחירת שופטים, כך על פי החוק".

גוטליב מבהירה שהיא אינה רואה במועמדותה שלה הכרח, ואין לה בעיה להיות מועמדת לעומתית או כזו שתיכשל ולא תיבחר. דבריה מתייחסים לעצם הנוכחות של שני נציגי קואליציה בוועדה. "עצם המועמדות שלי גורמת להתעוררות בקואליציה ולהבנה שאם לא יהיו שני נציגים של הקואליציה אין לי שום כוונה להסיר את המועמדות שלי, כדי שיידעו איך צריך לנהוג".

בדבריה משלבת חברת הכנסת גוטליב סוגיה נוספת שאותה היא מקדמת בחקיקה בעקבות האפשרות שעלתה באחרונה לשחרורו המוקדם של המחבל ואליד דקא, חוטפו ורוצחו של החייל משה תמם הי"ד. האפשרות לשחרור כזה, היא מזכירה, קיימת רק משום שהנשיא בעבר, שמעון פרס, קצב את עונשו ל-37 שנות מאסר, שאגב חלפו וכעת הוא ממשיך לרצות עוד שנתיים משום שהיה מעורב בהסלקת טלפונים לבית הכלא.