הרובוט של Verobotics
הרובוט של Veroboticsצילום: דני טננבאום

חברת Verobotics מפתחת ומשווקת רובוט אוטונומי לתחזוקה חיצונית של קירות זכוכית בגורדי שחקים.

הרובוט, שמשקלו 10 ק"ג בלבד מתנייד על מעטפת הבניין באופן שמזכיר צעידת אדם. תפוקת הניקיון של הרובוט היא פי עשרה מההספק של הניקוי המסורתי המבוצע על ידי בני האדם וזאת ובלי צורך להתחשב במגבלות כגון תשתיות מיושנות, תלות בבני אדם (הכשרות, תקנים ובטיחות) ועוד.

הניקוי הוא מכאני יבש ללא נוזלים וכימיקלים. בנוסף, הרובוט אוסף ומנתח נתונים ויזואלים תוך כדי עבודתו בעזרת ראיה ממוחשבת ובינה מלאכותית ומפיק מידע תחזוקתי כמו איתור סדקים, דליפות חום ודגרגציה של חומרים שתיקונם חוסך סכומים משמעותיים בתחזוקת הבנין. הרובוט נצמד לבנין באמצעות קננת חכמה שמאפשרת להתקין אותו בקלות בלי קשר לנעשה על גג הבנין, שלעיתים עמוס בתשתיות ישנות וקשה לגישה.

החברה חתמה על הסכמים מסחריים בהיקף 5.6 מיליון דולר בהונג קונג. בנוסף ביצעה מספר עסקאות בישראל, ארה"ב ואוסטרליה עם שחקני מפתח בשוק הנדל"ן. ורובוטיקס גייסה 5 מיליון דולר ממשקיעים בהם TAU Ventures – קרן ההשקעות של אוניברסיטת תל אביב וכן משקיעים אסטרטגיים מתחומי הבניה והתשתיות כולל ווקסמן גוברין, תדהר, חברת הנדל"ן MIRVAC וקרן הפרופטק הקנדית Clanton Capital. בנוסף השתתפה החברה במחזור השישי של תוכנית ההאצה של Intel Ignite, שסייעה במעבר משלב הרעיון לביצוע באמצעות ליווי של מנטורים ובפתיחת דלתות בתעשייה.

תחום ניקוי חזיתות בניינים נאמד כיום ב-40 מיליארד דולר בשנה. הוא מתאפיין במחסור בתשתיות ניקוי ובעובדים מיומנים שגורם לכך שבאזורים מסוימים בעולם ניקוי החלונות מתבצע אחת לשנה. העבודה השוחקת והתגמול הנמוך מביאים לפרישה של עובדים לאחר שנים ספורות ולתחלופה מהירה שקשה למלא לאייש אותה בשל תקופת ההכשרה הארוכה הנדרשת. בנוסף, קיים מחסור בתשתיות המנופים, דבר שמייקר את מחירם.

ורובוטיקס הוקמה על ידי עידו גנוסר המשמש מנכ"ל החברה ואיתי לויתן ה-CTO, והיא מעסיקה 16 עובדים במשרדיה בתל אביב.