מרשימים, פורצי דרך, עוצרי נשימה, מעוררי השראה
מרשימים, פורצי דרך, עוצרי נשימה, מעוררי השראהצילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שר הביטחון יואב גלנט, הרמטכ"ל הרצי הלוי ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל׳) אייל זמיר העניקו היום (ג׳) בטקס חגיגי את פרס ביטחון ישראל לשנת 2023, לארבעה פרויקטים מצטיינים שהביאו תרומה משמעותית לביטחון המדינה, ולשמירה על עוצמתה הטכנולוגית והמבצעית בשדה הקרב.

הטקס התקיים בהשתתפות ראש השב"כ רונן בר וראש המוסד דוד ברנע בבית הנשיא בירושלים.

''התרומה שלכם לחוסן הלאומי של ישראל היא אדירה'', אמר הרצוג. ''רק לפני חודש, במהלך מבצע ׳מגן וחץ׳ ראינו שוב ושוב איך יצירתיות, מקצועיות, חדשנות ותבונה יכולות לדייק לשכלל יכולות להכריע ומערכות ולהציל חיים.

''ההצלחות, ההמצאות, הפיתוחים וההישגים המפוארים שלכם, הם ערובה לביטחון ישראל, וליכולת שלנו להגן על עצמנו בעצמנו. בזכותם, ובזכותכם, יש לנו מדינה שמסוגלת להתמודד עם כל איום, לנצח כל אויב, להרתיע ולהכריע''.

הנשיא הוסיף כי ''בשם העם כולו ובשם המדינה כולה אני מודה לכם. יש שיגידו שהמעמד החגיגי הזה, הפרויקטים הזוכים כאן היום – מרשימים, פורצי דרך, עוצרי נשימה, מעוררי השראה; ונראים לעתים מדע בדיוני ופנטזיה, אבל אלה החיים האמיתיים".

צילום: אגף דוברות וקשרי ציבור במשרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט: "המעמד שאנחנו מקיימים כאן היום וארבעת הפרויקטים העומדים במרכזו, מהווים הוכחה חד-משמעית ליתרון ברור: יתרונה האנושי של מערכת הביטחון. בזכות פרויקטים שכאלו, שכבר הצילו חיים ומנעו פיגועים ובזכות יוזמות נוספות המצויות בימים אלו ממש בהליכי פיתוח והנבטה- מצליחה ישראל להתייצב פעם אחר פעם למול האתגרים הביטחוניים המשתנים. בזכות יכולות שכאלו יודעים אויבינו היטב: נוכל תמיד לכל איום ונקדים תמיד את הקמים נגדנו".

מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אייל זמיר: "העוצמה הביטחונית של מערכת הביטחון מבוססת על שילוב של מפקדים איכותיים, חיילים מוכשרים, בעלי מוטיבציה ותחושת שליחות, אמל"ח המועצם בטכנולוגיה מתקדמת ומפתיעה וכוח צבאי בהיקף נדרש למערכה רב זירתית ארוכה. פרסי ביטחון ישראל שהענקנו היום, מאפשרים לגופי הביטחון עליונות מבצעית, מפתיעה ופורצת דרך- בעולמות הלחימה, במודיעין, באוויר, בים ובסייבר. כדי להמשיך ולעמוד בחוד החנית של הטכנולוגיה, נדרשת השקעת משאבים רבה. לכן החלטנו השנה על הגדלת תקציב המחקר והפיתוח של משרד הביטחון, לשיא חדש בהיקף ההשקעה הישיר, הגבוה בכל הזמנים, במחקר ופיתוח. תקציב שיאפשר לכם ולקבוצות דומות לכם, להמשיך לעשות את מה שאתם עושים ולהבטיח, לא רק את שימור ההובלה הישראלית באזורנו, אלא גם את העצמתה".

הפרויקטים הזוכים:

מערכת מסווגת בפיתוח חטיבת הספקטרום וההגנה בסייבר אשר בתהליך פיתוחה והפעלתה המבצעית השתתפו כלל זרועות צה"ל ביניהם: אגף התקשוב, זרוע האוויר והחלל, אגף המודיעין וזרוע הים. זוהי מערכת הגנה ייחודית בסייבר העושה שימוש פורץ דרך בטכנולוגיות המתקדמות בעולם על מנת להבטיח לצה"ל ביטחון וחופש פעולה במרחב הדיגיטלי, למול איומי סייבר מתקדמים ומתפתחים.

מיזם של שירות הביטחון הכללי בשותפות עם יחידה 8200 של אגף המודיעין בצה"ל, שמטרתו פיתוח והטמעה של מערכת טכנולוגית ייחודית המאפשרת עליונות מודיעינית וביטחונית בגזרות רבות. המערכת פורצת דרך ובעלת תרומה משמעותית לעשיית קהילת המודיעין למול אתגרי הביטחון.

מיזם שנוצר משיתוף פעולה בין המוסד ליחידה 8200 של אגף המודיעין בצה"ל, ובעל תרומה אסטרטגית משמעותית וייחודית לביטחון המדינה, המגלם בתוכו חדשנות טכנולוגית ותעוזה מבצעית פורצת דרך ויוצאת דופן.

מיזם משותף למערך המ"מ באגף המודיעין, זרוע האוויר והחלל, מספן המודיעין של זרוע הים, התעשייה האווירית וחברת רפאל, המהווה מענה טכנולוגי יוצא דופן במסגרתו הושגה יכולת מבצעית פורצת דרך התורמת באופן ישיר לשמירה על יתרונו האיכותי של צה"ל ובטחונה של מדינת ישראל. הפרויקט משלב מספר פיתוחים טכנולוגיים חדשניים וייחודיים שהתאפשרו אודות לחזון, לנחישות וליצירתיות של כל השותפים לפרויקט.