פיגוע ירי בצפון השומרון
פיגוע ירי בצפון השומרוןצילום: באדיבות מוא"ז שומרון

חייל כבן 30, אב לארבעה ילדים, נפצע באורח בינוני בפיגוע ירי שאירע בצהריים (שלישי) באזור צומת אפס בצפון השומרון, בין מבוא דותן לחרמש.

המחבלים שביצעו את הירי הצליחו להימלט וביצעו ירי לעבר רכב של צה''ל שרדף אחריהם. כתוצאה מהירי נפצעו עוד שלושה חיילים באורח קל.

הפצוע כבן ה-30 הגיע עצמאית למעבר ריחן. חובשים ופראמדיקים של מד"א בשיתוף כוח רפואה של צה"ל העניקו לפצוע טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים הלל יפה. שניים מהחיילים פונו לבית החולים הלל יפה וחייל נוסף פונה במסוק של מד"א לבית החולים רמב''ם בחיפה.

חובש רפואת חירום במד"א יהודה רבני סיפר: "קיבלנו קריאה על פצוע מאירוע ירי שהגיע למעבר ריחן. יחד עם כוח רפואה צבאי שנמצא במעבר הענקנו לו טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים וחבישות ופינינו אותו בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים הלל יפה כשמצבו בינוני. תוך כדי הטיפול קיבלנו דיווח על עוד 4 פצועים נוספים שנמצאים סמוך למבוא דותן ומיד נסענו לכיוונם. 4 הפצועים שסבלו מפציעות בגפיים היו בהכרה מלאה. פינינו 3 מתוכם לבי"ח הלל יפה בניידת טיפול נמרץ של מד"א ובניידת טיפול נמרץ צבאית. הפצוע הרביעי פונה במסוק לבי"ח שיבא-תל השומר".

פראמדיק מד"א יפים שאולוב שטיפל בפצועי הפיגוע בצפון השומרוןדוברות מד"א

ראש מועצת שומרון יוסי דגן יצא במתקפה חסרת תקדים על הממשלה בעקבות הפיגוע: "האירוע הקשה הזה, רב הנפגעים מתרחש בצומת סמוך לצומת בה נרצח מאיר תמרי הי"ד לפני כשבועיים. אנחנו התחננו מזה שנים ובוודאי אחרי הפיגוע, התחננו, זעקנו להפסיק להפקיר אותנו, לסגור את המחסום של חרמש, לסגור את המחסום של מבוא דותן.

''מי שקיבל את ההחלטה האומללה לפתוח מחדש את המחסום בכניסה לחרמש אחרי תום השבעה הפקיר את החיים של התושבים שלנו. אני דורש מהממשלה הזו, תנו לנו תשובות לעזאזל. למה אתם מפקירים אותנו תושבי השומרון? סוג ת' במדינה שלהם. ההפקרה הזו לא תיעצר אצלנו, כי גל הטרור מגיע מכל אזור צפון השומרון. אנחנו כולנו מתפללים לרפואתם של הפצועים. האירוע עדיין בעיצומו, אבל אנחנו לא ניתן לזה להמשיך. אנחנו דורשים תשובות מהממשלה עכשיו, תפסיקו למרוח אותנו, תפסיקו להפקיר אותנו", ביקש דגן.

יוסי דגן מגיב לפיגוע בצפון השומרוןדוברות מועצת שומרון

ח"כ צבי סוכות כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הפיגוע היום התרחש ''‏150 מטר מהמקום בו נרצח מאיר תמרי הי"ד''. סוכות הוסיף: ''תחושה קשה מידי של חוסר מענה לטרור מצפון השומרון. לא ניתן בשום צורה להפקיר את החיים שלנו. לפני כל דבר אחר - הממשלה שלנו חייבת לספק ביטחון''.

חבר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ דני דנון: "ממשלת ישראל לא יכולה להפקיר את תושבי השומרון. רצף הפיגועים האחרון מחייב שינוי פרדיגמה ופעילות אגרסיבית נגד הטרור עד שישוב הבטחון לתושבי השומרון. למערכת הבטחון יש תכניות, הגיע הזמן להסיר את הכפפות וליישם אותן".

חובש רפואת חירום במד"א יאיר שחל וחובש בכיר חי פנחס סיפרו: "הפצוע שנפצע מירי סמוך לצומת אפס הגיע למעבר ריחן שם חברנו אליו. יחד עם כוח רפואה צבאי הענקנו לו טיפול רפואי לפציעת הירי שהוא סבל ממנה ביד ופינינו אותו להמשך טיפול בבית החולים הלל יפה כשמצבו בינוני ויציב."

בתוך כך, חילופי אש התפתחו בשעות האחרונות בפעילות של כוחות ימ"מ וצה"ל במחנה הפליטים בלאטה סמוך לשכם. הכוחות פועלים למעצר המבוקש עיסאם א-סלאג', שככל הנראה תכנן פיגוע. לפי הפלסטינים נפצעו שני מחבלים מירי של כוחות צה''ל, האחד בגפיים והשני בחזה.

תיעוד מתוך שכם: צה"ל מיפה את בית המחבל שרצח את בנות משפחת דידובר צהל

בלילה האחרון מיפו לוחמי צה"ל בשכונת רפידיה שבעיר שכם את ביתו של מעאז מצרי, אחד המחבלים שביצע את פיגוע הירי בחמרה שבבקעה ב -7 באפריל 2023, בו נרצחו לאה (לוסי), מאיה ורינה די ז"ל.

במהלך הפעילות מחבלים יידו אבנים, השליכו מטענים וירו לעבר הכוחות, שהגיבו בירי. המיפוי בוצע לבחינת האפשרות להריסת הבית.

כזכור, ב-30 במאי 2023 מיפו הכוחות את ביתו של חסן סולימאן קטנאני, המחבל השני שביצע את הפיגוע.

הכוחות גם החרימו מחסניות, חלקי נשק, ווסט צבאי, רובה M-16 והשמידו מטענים בעיר ג'נין ובכפר דורא. במהלך הפעילות ירו חמושים והשליכו מטענים לעבר הכוחות, שהגיבו בירי, זוהו פגיעות.

הלוחמים עצרו תשעה מבוקשים בכפרים צידא, עילאר, מזרע א-שרקייה, עזריה, בית ג'אללה, בסמוך לכפר בקעות ובערים בית לחם ושכם.