מצלמה נסתרת
מצלמה נסתרתצילום: Istock

הסתדרות המעו"ף המייצגת את הסייעות ברשויות המקומיות הודיעה הבוקר (חמישי) כי היא מתנגדת באופן נחרץ להצעת החוק שהועלתה על ידי ח"כ אופיר כץ בעניין הצבת מצלמות און-ליין בגני ילדים והרחבת חוק המצלמות לגנים ילדים בגילאי 6-3.

הסתדרות המעו"ף קוראת להסיר לאלתר את החוק הפופוליסטי מסדר היום: "הכנסת המצלמות לגנים תפגע בפרטיותם של הצוותים המקצועיים והילדים בגן, ועלולה להוביל לגל נטישה נוסף של סייעות מתחום שממילא מתמודד עם מצוקת כוח אדם חריפה".

בנוסף, ארגון חלמי"ש המאגד 300 מעונות יום פנה ליו"ר הקואליציה אופיר כץ בבקשה שישקול מחדש את ההצעה שלדבריהם תותיר את הענף שסובל ממצוקת מטפלות, ללא כוח אדם בכלל.

"אנו מכירים אישית את המטפלות", כתבו מפעילי המעונות. "למרות התנאים, הן מוכנות לבוא ולעבוד. אבל לא בשביל לגלות שהן משתתפות בתוכנית ריאליטי בה כל הורה יכול לצפות בכל תנועה ותנועה שלהן. היכן צנעת הפרט? היכן זכויות העובדים? ובכלל, ממתי ההורים הם הריבון לקבוע מה מהווה עבירה על החוק ומה לא? האם רצוננו לוותר על ההיררכיה של מפעילים, מפקחות, נציגי עירייה ועוד?".

בתחילת השבוע פרסם אופיר כ"ץ על כוונתו לחוקק חוק שיאפשר להכניס למעונות היום המיועדים לפעוטות בגילאים 3-0 מצלמות אונליין.

לפי הצעת החוק, המצלמות יידגמו על ידי נציגות הורים אחת לחודש בניגוד למצב הקיים בו רשויות החוק בלבד מורשות לצפות במצלמות.

יצויין כי לפני כחודש העלתה שרת החינוך לשעבר ח"כ יפעת שאשא ביטון הצעת חוק להגנת הפעוטות והרחבת סמכויות הצפייה בהקלטות המצלמות במעונות היום, אז דחתה הקואליציה פה אחד את ההצעה.