שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורוב
שגריר רוסיה בישראל אנטולי ויקטורובצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

חמש שנים לאחר חנוכת השגרירות האמריקנית בירושלים, רוסיה תפתח שלוחת שגרירות במרכז הבירה. כך סוכם בהסכם סודי בין המדינות.

בעיתון "ישראל היום" דווח כי עיריית ירושלים, בראשות משה ליאון ומשרד החוץ הרוסי הגיעו לאחרונה להסכם פשרה בעל משמעות היסטורית שבמרכזו, התחייבות רוסית רשמית לתכנן, לבנות ולהפעיל שלוחה קונסולרית במתחם "חניון המעלות" שבלב ירושלים.

בתמורה, העירייה לא תפקיע את השטח לטובת מסלול הרכבת הקלה שצפוי לעבור במקום, ותחפש פתרונות תחבורתיים אחרים.

נוסף על כך, העירייה תאפשר לרוסים לרשום בבעלותם שטח באורך 100 מטרים עבור הדרך למתחם הדיפלומטי העתידי. ירושלים גם תסיר את כל התביעות והדרישות שלה מהפדרציה הרוסית, ששנים רבות נמנעו מלשלם עליו מסים והיטלים כנדרש בחוק. כמו כן, החניון ברחוב המעלות ימשיך לפעול עד לבינוי מתחם שלוחת השגרירות.

המתחם הרוסי הרשמי יעניק שירותים קונסולריים לתושבי ירושלים והאזור. נוסף על כך, יהיו בו מגורים דיפלומטיים, מה שיעניק למקום מעמד גבוה יותר מאשר קונסוליה. על פי ההסכם, בניית המקום תושלם בתוך חמש שנים, עם אפשרות להאריך את פרק הזמן לעשור.

ההסכם נחתם ביום ירושלים האחרון בלשכת ראש העיר, משה ליאון, שהוא ושר החוץ אלי כהן, ליוו את המשא ומתן המייגע בחצי השנה האחרונה. את הרוסים יצגו במעמד החתימה השגריר בארץ, אנטולי ויקטורוב, וסרגיי מקרוב, שפעלו בשמו של סגן שר החוץ הרוסי, מיכאל בוגדנוב. מטעם העירייה חתמו המנכ"ל איציק לארי והיועץ המשפטי אלי מלכה.

רוסיה הכירה רשמית במערב ירושלים כבירת ישראל כבר לפני כמה שנים. עם זאת, להתחייבותה לבנות כעת מתחם דיפלומטי רשמי בבירה יש משמעויות היסטוריות, שכן כעת ארה"ב ורוסיה, שתיים משלוש המעצמות החזקות בעולם, יפעילו באופן מעשי נציגויות דיפלומטיות בבירת ישראל. בכך מתחזקת עוד יותר עמדתה ארוכת השנים של ישראל שירושלים היא בירתה, בניגוד להחלטת החלוקה מ־1947 שקבעה כי ירושלים תהיה בינלאומית.

בנכונותם להקים כעת נציגות רשמית בירושלים, הרוסים מנחיתים מכה קשה על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה, אבו מאזן, שכן הם לא מתנים את הפעלתה בהגעה להסכם בין ישראל והפלסטינים.