יואב קיש
יואב קישצילום: דוברות משרד החינוך

שר החינוך יואב קיש הורה לזמן לשימוע את "פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני", טרם הוצאתו ממערכת גפ"ן לתוכניות חיצוניות במשרד החינוך, שבמסגרתה אנשיו מעבירים את תכניהם במוסדות חינוך - כך דווח בעיתון "ישראל היום".

הסיבה לשימוע היא אי-עמידה של הפורום בתנאי סף שהכניס לאחרונה השר קיש, שלפיו תופסק התקשרות עם ספקים של תוכניות חינוך חיצוניות, אשר במענים החינוכיים שהם מפעילים מתקיים "ביזוי והשפלה של צה"ל, חיילי צה"ל, חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה", כך לשון הסעיף.

הטענות העולות בנוסח השימוע כלפי הפורום, השותף גם בארגון יום הזיכרון הישראלי-פלשתיני, הן כי הארגון משווה בין חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה לבין מחבלים שנהרגו, תחת הכותרת "משפחות שכול משני הצדדים".

כמו כן, בזימון לשימוע מוזכרות טענות שעליהם הפורום מוזמן לתת את הדין, אחד מהם לקוח מתוך מכתב של ארגון "בצלמו" ובו נכתב: "אחד מחברי הפורום הינו כמאל, שהיה מפקד על פיגועי ההתאבדות והיה אחראי לפיגוע קשה בנתניה ב-9 במארס 2002, שגרם למותם של שלושה ישראלים ולפציעתם של 50 נוספים".

ציטוט נוסף שהובא בזימון לשימוע הוא של מנכ"ל פורום המשפחות לשעבר, רמי אלחנן, שאמר בראיון לאתר "מידה" באפריל 2018: "אני לא רואה הבדל בין טייס שמטיל פצצה בעזה לבין המחבל שהרג את הבת שלי".

השר קיש אמר: "עם כניסתי לתפקיד בחנתי את מכרז גפ"ן המאפשר לתכניות שונות ומגוונות לתת שירותים למוסדות החינוך. לאחר בחינת עומק שבוצעה בנושא נוכחתי לגלות כי במכרזים קודמים אושרו השתתפותן של תוכניות המובלות על ידי ארגונים שאינם עולים בקנה אחד עם הערכים שאותם משרד החינוך מוביל.

"בהתאם לכך, המשרד הוסיף קריטריון שימנע השתתפות של ארגונים המאפשרים פגיעה בצה"ל, ביזוי חיילי צה"ל ופגיעה בקורבנות פעולות האיבה. המכרז החדש תוקן והתווסף סעיף ברור וחד-משמעי בנושא. משרד החינוך בהובלתי לא יאפשר פגיעה בכוחות הביטחון ופעילות מהסוג הזה באף מוסד חינוכי".

בדיון סוער שהתקיים אתמול (שני) בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות חשיפת ערוץ 7, עלה כי הפורום משכיר את כפר הנוער בן שמן לטובת קייטנה של הארגון. ח"כים מהליכוד ומהקואליציה איימו כי ישללו תקציבים ממשלתיים מהמוסד החינוכי אם יסכימו לכך.

בפורום המשפחות דוחים טענות אלה שנשמעות כלפיהם מהימין, ובדף עמדה שהוצג אתמול בדיון בכנסת נכתב: "החברים בפורום דוחים מכל וכל את דרך הטרור. גם אם חלקם נעצרו בצעירותם בשל עיסוקם בפעולות אלימות, כולם נטשו דרכים אלו והם מתנגדים לכל ביטוי של טרור ואלימות"

באשר להשוואה בין חללי צה"ל למחבלים, נכתב: "אין השוואה בין חיילי צה"ל ובין המחבלים. הארגון טוען שכאב המשפחות המאבדות את יקיריהן בגלל הסכסוך הוא כאב נורא שאין לו מרפא, ללא קשר לנסיבות מותם".