הפגנת הדרוזים
הפגנת הדרוזיםצילום: Ayal Margolin/Flash90

בעקבות עדכונים על הפסקת עבודות הטריבונות בשל מחאות הדרוזים, השר בן גביר קיים שיחה עם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי שהודיע לשר שהעבודות יתחדשו.

ואכן, שעה קלה לאחר השיחה, בעלי החברה הודיע ללשכת השר כי קיבל הנחיה להמשך העבודות.

מוקדם יותר פורסם כי מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הבהיר בישיבת הערכת מצב הבוקר (חמישי) כי הוא תומך בעצירת העבודות להקמת טורבינות הרוח ברמת הגולן בעקבות המחאות האלימות מצד תושבי האזור הדרוזים.

מנגד, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר סבור כי יש להמשיך לבנות ולא להיכנע למפגינים.

"אני אוהב את החברה הדרוזית וסבור שכמו שיש לנו ברית דמים יש לנו גם ברית אחים", אמר אתמול בן גביר. "אני הנחיתי את המשטרה להוציא לפועל את מבצע 'רוחות הגולן' לאחר שנדחה פעם אחר פעם בגלל איומים של קומץ אנשים שיזרקו בקבוקי תבערה ואבנים".

"למדינת ישראל אסור להיכנע, מדובר בחברה פרטית שקנתה אדמות כדת וכדין, והולכת לעשות שם טורבינות, חשמל ירוק שיעשה הרבה טוב למשק הישראלי. לא יכול להיות שמדינת ישראל לא תוכל להוציא לפועל את המבצע ולאפשר לחברה פרטית את זכות הקניין שלה, משילות חייבת להיות גם בדרום, גם בצפון וגם ברמת הגולן", דברי בן גביר.

למרכז הרפואי זיו בצפת פונו 27 פצועים מהמחאות שהתקיימו בימים האחרונים. 5 במצב קשה, 1 במצב בינוני ו-21 במצב קל.

אתמול פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש העדה הדרוזית שייח מואפק טריף סיכמו על "הודנה" עד ליום רביעי, לאחר חג הקורבן שיחול בשבוע הבא.

במסגרת ההודנה, יופסקו העבודות להקמת טורבינות רוח בגולן, ובמקביל ייפסקו ההפגנות. התושבים יצאו להפגין לאחר שלטענתם הטורבינה נבנית על שטחים המשמשים אותם לחקלאות.

הסיכום מגיע לאחר יממה של הפגנות סוערות בהן ניסיון של עשרות דרוזים לפרוץ לתחנת המשטרה בכפר מסעדה והפרות סדר שכללו יידוי אבנים וזיקוקים וכן זריקות בקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה הפועלים במקום.

כוחות המשטרה ומג"ב הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. שלושה מפגינים נפצעו, בהם שניים באורח קשה. מפגים נפצע באורח קל מירי חי שבוצע לעברו על ידי שוטר.

מחאת הדרוזים בגולן: שני פצועים קשה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להתפרעויות הדרוזים ברמת הגולן ולהתפרעות קומץ של יהודים בכפר תורמוסעיא.

"יש ימים שבהם צריך לומר את המובן מאליו - מדינת ישראל היא מדינת חוק. אזרחי ישראל כולם מחויבים לכבד את החוק. אנחנו לא נקבל התפרעויות לא ברמת הגולן ולא ביהודה ושומרון", אמר נתניהו.

הוא הצהיר, "אני נותן גיבוי מלא למשטרת ישראל ולכוחות הביטחון בפעולתם להשליט את החוק והסדר".

"אנחנו לא נקבל שום קריאת תיגר נגד המשטרה ונגד כוחות הביטחון במקומות הללו ובכל מקום שהוא. אנחנו מדינת חוק", דברי ראש הממשלה.