חיילים נאציים (שיחזור)
חיילים נאציים (שיחזור)צילום: iStock

תושבי אוסטרליה במירוץ להשיג מוצגים נאציים. הצעת חוק חדשה שתאסור לחלוטין מכירת או הצגת מוצגים נאציים ותהפוך זאת לעבירה פלילית, אמורה לעבור החודש בפרלמנט האוסטרלי.

בעלי חנויות של עתיקות ומנהלי בתי מכירות פומביים טוענים כי לפני כניסת החוק החדש לתוקף נרשם בשבועות האחרונים ביקוש שיא למוצגים נאציים מצד תושבים מקומיים. הצעת החוק, אגב, לא תאסור על החזקה פרטית של מוצגים נאציים או העברה של פריטים כאלו שלא למטרות רווח.

ה"גרדיאן" הבריטי מצטט את ג'יימי בלויט, הבעלים של חנות העתיקות הצבאית הגדולה ביותר במערב אוסטרליה בשם JB Military Antiques, המציע למכירה מוצגים נאציים ומספר על "הביקוש העצום", לדבריו. "זה כמו מפולת שלגים, באמת. אני עובד כסוחר עתיקות במשרה מלאה כבר 14 שנים ומעולם לא ראיתי כמות כזו של אנשים שמצלצלים, שולחים אימייל או קונים מאיתנו.

זה כאילו בתחנת הדלק עומדת להיגמר הדלק, אז כל האנשים ממלאים כעת. זה כמובן בגלל הצעת החוק שתובא בקרוב בפני הפרלמנט. אני חושב שהיא צריכה לאפשר לאנשים לקנות ולמכור את הפריטים. אם אנשים נעלבים מזה, אנחנו יכולים פשוט לשים מדבקה על צלב הקרס.

אנשים אוספים את החומר הזה כי הם אוהבים צבא, הם מתעניינים בהיסטוריה, הם לא ניאו-נאצים. מזכרות צבאיות גרמניות מאוד פופולריות, אבל אף פעם לא מכרתי כלום לניאו נאצי", סיפר בלויט.

הוא עצמו סיפר כי הוא מציע בחנות מאות מוצגים נאציים הכוללים מדים של הצבא הנאצי, קסדות, מדליות, סכינים ואפילו עיפרון מצופה כסף שלטענתו "י מתנת יום הולדת שהעניק אדולף היטלר לבת זוגו אווה בראון".

גם הנרי פיג'ולק, הבעלים של חנות "הנרי אספנות צבאית" מסכים כי מי שרוכש את המוצגים הנאציים אינו ניאו נאצי בעצמו.

"אלה אספנים, זו התשוקה שלהם, חלק מהאנשים האלה השקיעו את כספי הפנסיה שלהם בזה, את כל החסכונות שלהם. חלק מהאוספים שלהם שווים אלפי או מאות אלפי דולרים. הניאו-נאצים לא קונים את הדברים האלה, הם קונים את המוצגים במבצעים הזולים. מדוע אי אפשר פשוט להסדיר את נושא המכירה והתצוגה? כל מה שהאיסור הזה יעשה זה רק לאלץ את השוק הזה לרדת אל מתחת לאדמה", אמר פיג'ולק.