השרה סילמן במרוקו
השרה סילמן במרוקוצילום: דוברות

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, נפגשה בסוף השבוע ברבאט, עם השרה למעבר אנרגיה ופיתוח בר קיימה של מרוקו.

בפגישתן דנו השרות באתגרי הסביבה והאקלים המשותפים למרוקו ולישראל ובאפשרויות לקידום שיתופי פעולה ויוזמות משותפות לשתי המדינות. בפגישה השתתפו גם מנכ"ל המשרד גיא סמט, המשנה למנכ"ל יונתן עוז, שגריר ישראל במרוקו שי כהן וסגן השגריר אייל דוד.

בין הנושאים שנדונו בשיחה, דובר על שיתופי פעולה בתחומים של שינוי אקלים; שמירת המגוון הביולוגי ומערכות אקולוגיות; שמירת הסביבה הימית והחופית; היבטים סביבתיים של ניהול מים; איכות אוויר; וחדשנות וטכנולוגיות סביבתיות. כמו כן שוחחו השרות על הצורך ביוזמות אזוריות לטיפול בסוגיות סביבתיות.

השרה עידית סילמן: "הפגישה עם השרה ליילה בנעלי הייתה מוצלחת מאוד, למדנו כי לשתי המדינות אתגרים דומים בתחום המאבק במדבור, בתחום הטיפול בפסולת ובתחומים נוספים. כולי תקווה כי הפגישה תוביל לקידומם של מגוון שיתופי פעולה בין שתי המדינות בתחום ההגנה על הסביבה. סוכם כי בקרוב נחתום על מזכר הבנות שעל עקרונותיו עברנו בישיבה המשותפת. המזכר ייתן מעטפת לפרויקטים משותפים עתידיים בתחומים הללו. אני מודה למקבילתי על האירוח ועל הרצון לפעול ביחד למען נושאים חשובים אלו.

השרות סיכמו לקדם חתימה על הסכם בילטרלי בהקדם האפשרי. ההסכם יהווה מסגרת לשיתופי פעולה בתחומי הסביבה והאקלים בין בעלי עניין מסקטורים שונים בישראל ובמרוקו כמו מכוני מחקר, גופים ממשלתיים אחרים וקהילות מקומיות.

שיתוף הפעולה צפוי לבוא לידי ביטוי בין השאר בעבודה משותפת בתחום פיתוח פתרונות חדשניים לאתגרי האקלים בסביבה מדברית; קיום דיאלוגים ושיתוף מידע, ידע וניסיון; קידום משותף של פיתוח והדגמה של טכנולוגיות סביבתיות; ארגון הכשרות ואירועים משותפים ועוד.