אזיקים
אזיקיםצילום: איסטוק

שר הביטחון יואב לגנט צפוי לחתום בימים הקרובים על צווי מעצר מנהלים נוספים כנגד המתפרעים בכפרים ערביים לאחר הפיגוע הרצחני סמוך לעלי.

על פי דיווח של דורון קדוש בגל"צ, ארבעת העצורים עד כה חשודים בפרעות בכפר א-לובן בליל הפיגוע, שם הוצתו רכבים וניזוקו מבנים. הם לא השתתפו בפרעות בתורמוסעיא ובאום ספא - שם אין עצורים כלל. בימים הקרובים צפויים מעצרים מנהלים נוספים של חשודים באירועים אלה.

יצויין כי מתוך ארבעת העצורים, רק אחד תושב יהודה ושומרון. גורמי הביטחון סבורים כי העצורים כנראה מחלקים את חייהם ובחלק מזמנם חיים גם ביו"ש. השב"כ ביקש מגלנט בשלב זה את 4 המעצרים האלה - לא היו בקשות נוספות בשבוע האחרון שלא אושרו.

חלק מהעצורים המנהליים השתתפו גם בפרעות בכפר חווארה בפברואר, כפי שעלה מהמידע המודיעיני של השב"כ.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף אתמול (רביעי) את שר הביטחון יואב גלנט לאחר הפרסום על מעצרים מנהליים לארבעה חשודים בהשתתפות בהתפרעויות נגד פלסטינים.

"כנגד מפירי חוק יש לפעול באמצעים פליליים, ולו רק המערכות היו מקצועיות יותר ועצלות פחות היה בהם די והותר. השימוש במעצרים מנהליים כלפי מתיישבים הוא פסול דמוקרטית ומוסרית. כשמטרתו אינה לקדם פני סיכון עתידי אלא לבוא חשבון עם העצורים בשל מעשי עבר המיוחסים להם הוא גם בלתי חוקי לחלוטין", כתב סמוטריץ' בטוויטר.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס לנושא גם כן בחשבון הטוויטר שלו. "מיליציות פשיעה מאורגנות, רצחניות וחמושות בחברה הערבית, שדו"חות מודיעין מצביעים על סכנות חמורות מהן - לא הפעלת שב"כ, לא מעצרים מנהליים. נערים שנחשדו בהצתת רכוש (פשע שראוי לגינוי ולטיפול משטרתי נחרץ) - מיד שב"כ ומעצרים מנהליים".

השר בן גביר חתם את הודעתו וכתב: "ליקוי מאורות, קווים לדמותו".

מוקדם יותר פורסם כי גלנט, בהמלצת שב"כ, חתם על ארבעה צווי מעצר מנהליים ליהודים שנחשדים בהתפרעויות האלימות בכפרים פלסטינים בשבת האחרונה.

ארגון חוננו פרסם בתגובה כי עד כה לא נמסר אף צו מעצר מנהלי לאף אדם בשטחי יו"ש וכן לא לעצורים בשב"כ ולא לעורכי דינם.

"במקום לדאוג לביטחון של אזרחי ישראל השר גלנט עסוק במשחקים תקשורתיים על גב המתיישבים ביו"ש. השר גלנט מדליף לתקשורת מלשכתו, ומתדרך עיתונאים כאחרון רודפי ההתיישבות, וזאת במקום להתנהל כמקובל, כנהוג וע"פ דין, ולמסור תחילה את הצווים באופן מסודר כחוק", אמרו בחוננו.

עוד הוסיפו כי "השר בהתנהלותו מוסיף חטא על פשע. הדם עוד לא יבש מהפיגועים הקשים אשר חוותה ההתיישבות רק לפני מספר ימים, ובמקום לתת ביטחון, השר בחר לפגוע באופן האנוש ביותר בזכויות אדם. בושה".